
Archeolodzy – amatorzy odkryli w Danii skarb złotych i srebrnych monet pochodzący z XI wieku – informuje serwis internetowy Copenhagen Post.
Odkrycia dokonali dwaj duńscy poszukiwacze skarbów badający przy pomocy wykrywaczy metali teren zaoranego pola w jednej z farm na wyspie.
Według archeologów z Muzeum Bornholmskiego w Ronne, odkryty skarb składa się z 250 złotych i srebrnych monet, zakopanych w ziemi w około 1080 roku.
Niektóre z odkrytych monet zostały przywiezione do Danii z Egiptu i Tunezji i są niezwykle rzadkimi egzemplarzami.
Jak poinformował Rene Laursen z Muzeum Bornholmskiego, wśród znalezisk znajdują się dwa arabskie złote dinary wybite w 1040 roku w Egipcie oraz w 1060 roku w Tunezji, w okresie panowania Dynastii Fatymidów (909-1171 r.) – panującego w Afryce Północnej kalifatu szyickiego.
Według R. Laursena, nigdy wcześniej nie udało się odkryć arabskich złotych dinarów w skarbie Wikingów w Danii.
Znalezisko jest aktualnie prezentowane w Muzeum Bornholmskim, a następnie zostanie przewiezione do Muzeum Narodowego w Kopenhadze, gdzie monety będą ostatecznie oczyszczone i poddane zabiegom konserwacyjnym. (PAP)
jot/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.