
W najbliższy wtorek dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, które będzie można obserwować na Pacyfiku i z obu Ameryk. Niestety, nie będzie ono widoczne w Polsce - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
"Gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii, nasza planeta rzuca za sobą cień na tyle duży, że jest on w stanie objąć Srebrny Glob. Ponieważ nasz naturalny satelita nie ma własnego źródła światła, lecz odbija tylko światło słoneczne, jego blask gaśnie w takiej sytuacji. Mówimy wtedy o zjawisku zwanym zaćmieniem Księżyca. Gdy Srebrny Glob schowa się w cień Ziemi całkowicie, mówimy o zaćmieniu całkowitym, gdy schowa się częściowo, mówimy o zaćmieniu częściowym" - wyjaśnił astronom.
Do najbliższego całkowitego zaćmienia Księżyca dojdzie 15 kwietnia. Niestety, nie będzie ono widoczne w Polsce. Jak dodaje dr Olech, więcej szczęścia będą mieli obserwatorzy znajdujący się w Ameryce Północnej, na Pacyfiku i w zachodniej części Ameryki Południowej.
Zaćmienie półcieniowe rozpocznie się 15 kwietnia o godzinie 6.54, zaćmienie częściowe - o godzinie 7.58, zaćmienie całkowite - o godzinie 9.07, maksimum zaćmienia z fazą 1.2907 - o godzinie 9.46. Koniec zaćmienia całkowitego nastąpi o godzinie 10.25, koniec zaćmienia częściowego - o 11.33, a koniec zaćmienia półcieniowego - o 12.38.
Następne zaćmienie Księżyca wydarzy się 8 października 2014 roku. Też będzie to zaćmienie całkowite i także nie zobaczymy go z Polski.
PAP - Nauka w Polsce
aol/ mrt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.