
Miłośnicy przyrody z całego świata czekają na ptasie gody i składanie jaj w słynnym dzięki internetowej transmisji gnieździe bocianów w Przygodzicach (Wielkopolska). W gnieździe zaobserwowano dwa ptaki - na razie nie wiadomo, czy będzie z nich para.
Obserwacje bocianów z Przygodzic przez internet trwają od 2006 roku. Losy kolejnych mieszkańców gniazda od tego czasu śledziło kilka milionów internautów. Przez ten czas znajdujące się na kominie nieczynnej kotłowni urzędu gminy gniazdo opuściło w sumie 20 młodych ptaków.
Przylot pierwszego w tym roku bociana zaobserwowała w poniedziałek rano internautka spod Wadowic. Drugiego ptaka w środę wypatrzył z okna pracownik urzędu. Ptak wywołał zamieszanie wśród podglądających bocianie życie internautów - był dla nich niewidoczny, bo zamiast usiąść w gnieździe - zatrzymał się na pewien czas na umieszczonej nad nim kamerze.
"Wychodzi na to, że gość wolał na razie zachować anonimowość i nie chciał pokazywać się internautom" - powiedział PAP Tomasz Wojtasik z Urzędu Gminy w Przygodzicach.
Ornitolog Paweł Dolata z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków powiedział PAP, że póki ptaki nie skonsumują związku - nie można być pewnym, że tworzą parę.
"Być może to bocian, który dopiero się stara o partnerkę. Chciałbym wierzyć, że z tego podglądacza z kamery stanie się pełnoprawnym małżonkiem. Konsumpcja związku odbywa się w gnieździe, więc będzie miała miejsce na oczach internautów” - powiedział.
Jak przypomniał, w ubiegłym roku nie było piskląt, dlatego tym razem mieszkańcy Przygodzic i internauci w napięciu czekają na przychówek.
Podglądanie ptaków odbywa się w ramach projektu edukacyjno-badawczego "Blisko bocianów". Trudno ocenić, ile w sumie bocianów mieszkało na kominie kotłowni, bo dorosłe ptaki, które przylatują do gniazda nie są zaobrączkowane. Młode po przyjściu na świat, otrzymają imiona i obrączki.
Gniazdo w Przygodzicach położone jest na skraju doliny rzeki Barycz. Mieszkające w nim ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy.
Strona www.bociany.ec.pl od lat zajmuje czołowe miejsca w światowym rankingu portali o ptakach gromadzącego prawie 1,2 tys. stron internetowych. W tym sezonie wyświetlany na stronie obraz z kamery ma być jeszcze lepszej jakości za sprawą nowej, uruchamianej właśnie kamery. (PAP)
rpo/ drag/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.