Wiadomo już, jak wilki polują

Sposób, w jaki grupy wilków organizują się podczas polowań, zależy m.in. od liczby osobników i statusu społecznego każdego z osobników - sugeruje nowe badanie opisane w magazynie "Journal of the Royal Society Interface".

Przypomina to prowadzenie biznesów przez ludzi i jest kolejnym dowodem na kooperację w świecie zwierząt, prowadzącą do osiągnięcia wspólnego celu. W przypadku wilków jest nim uśmiercenie innych zwierząt i przetrwanie.

Taka kooperacja ma oczywiście swoje zalety i wady - podkreślają autorzy. "Współpraca wielu myśliwych prawdopodobnie pozwala im schwytać ofiarę, której żaden nie złapałby sam - powiedział Ramon Escobedo z hiszpańskiej organizacji AEPA Euskadi. - Taka jest korzyść. Z drugiej strony po takim wspólnym polowaniu trzeba dzielić się łupem - to koszt wspólnego działania".

Najlepiej, żeby liczba wilków uczestniczących w polowaniu, np. na łosie, wynosiła cztery do pięciu. Escobedo i jego zespół mogą uformować "regularny wielokąt" wokół ofiary. Raz otoczona, ma niewielkie szanse na ucieczkę i uniknięcie ostrych wilczych zębów.

Taki układ ma też taką zaletę, że każdy z uczestników dostaje satysfakcjonującą porcję mięsa w nagrodę, co zwierzęta motywuje do działania podczas kolejnych polowań.

Modelowanie komputerowe pozwoliło stwierdzić, że polujące grupy składające się z więcej niż czterech czy pięciu osobników bardzo przypominają ustrukturyzowaną grupę społeczną. Badacze tłumaczą, że najczęściej trzon takiej grupy stanowią samiec i samica, wokół nich krążą cztery niedoświadczone młode, a pojedynczy najmłodszy osobnik kryje się za rodzicami, ucząc się poprzez obserwację.

Włączanie do polowań młodszych, niedoświadczonych wilków może w dłuższej perspektywie okazać się korzystne, ale na krótszą metę jest raczej obciążeniem dla starszych osobników, które muszą dzielić się łupem, a zatem liczyć na mniejszy posiłek.

Co ciekawe, poprzednie badania na szakalach, kojotach i likaonach także wskazywały, że "małe grupy zapewniają optymalną relację korzyści i kosztów". Podkreślano też, że większe grupy myśliwych oznaczają mniej pożywienia dla padlinożerców.

Escobedo i jego zespół wierzą, że złożone zachowania zbiorowości mają relatywnie nieskomplikowane podłoże. Dla wilków podstawowym celem jest zabicie ofiary. Im więcej wilków w tym uczestniczy, tym organizacja staje się istotniejsza. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera