Uczelnie i instytucje

Prawie 100 wykładów i doświadczeń z fizyki udostępnia na Youtube PWr

Doświadczenie obrazujące odśrodkową siłę bezwładności. Źródło: Kurs Fizyka I, Politechnika Wrocławska
Doświadczenie obrazujące odśrodkową siłę bezwładności. Źródło: Kurs Fizyka I, Politechnika Wrocławska

82 odcinki wykładów z fizyki i 16 eksperymentów prezentuje na swoim kanale na Youtube Politechnika Wrocławska. Uczelnia udostępniła kurs Fizyka 1, z którego korzystać mogą wszyscy zainteresowani fizyką.

Materiał zrealizowała Telewizja Studencka STYK. Na cały cykl składają się 82 odcinki wykładów oraz 16 odcinków doświadczeń, omawiających szereg kluczowych zagadnień z kursu dotyczącego fizyki. Wykłady prowadzi dr hab. Ewa Popko z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr.

Odcinki - trwają one po kilka czy kilkanaście minut - mają stanowić pomoc dydaktyczną dla studentów oraz kandydatów na studia na Politechnice Wrocławskiej.

Z prezentowanych filmów można dowiedzieć się, jak działa wahadło Foucaulta, czy Oberbecka albo przekonać się, dlaczego piłka ping-pongowa umieszczona w strumieniu powietrza suszarki lewituje. Są tu też filmiki wyjaśniające, dlaczego szpula nici rozwija się ciągnięta do góry, a zwija, ciągnięta blisko powierzchni stołu.

Wśród wykładów znalazły się omówienia dotyczące np. zasady zachowania pędu, interferencji fal, transportu ciepła.

Spis wszystkich wykładów i doświadczeń dostępny jest pod adresem http://www.portal.pwr.wroc.pl/2200170,241.dhtml

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera