Nauka dla Społeczeństwa

04.12.2023
PL EN
22.02.2014 aktualizacja 22.02.2014

Soska: szczecińskie uczelnie przyjmą ukraińskich studentów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Możliwość kontynuowania nauki na szczecińskich uczelniach dla ukraińskich studentów zadeklarował w piątek w Szczecinie zastępca prezydenta miasta Krzysztof Soska.

Niektóre ze szczecińskich uczelni zadeklarowały, że przyjmą grupę od kilku do kilkunastu ukraińskich studentów, jeśli będą oni relegowani z przyczyn politycznych z tamtejszych uczelni. Chodzi o zapewnienie im warunków do nauki przynajmniej przez rok - powiedział Soska.

"Ważne jest, aby ze Szczecina do Ukrainy popłynął sygnał, że jesteśmy z nimi w tym trudnym okresie i jesteśmy gotowi szukać różnych rozwiązań, aby wspierać osoby, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji" - mówił dziennikarzom Soska.

Przewodniczący szczecińskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce Jan Syrnyk dziękując za wsparcie, powiedział: "każda pomoc i każdy przejaw sympatii jest wielkim darem dla Ukraińców mieszkających na Ukrainie i dla nas Ukraińców mieszkających w Szczecinie".

Do związku dzwonią codziennie ludzie i pytają, jak mogą pomóc. To są wielkie słowa dla nas" - powiedział Syrnyk.

W ramach wsparcia dla Ukrainy szczeciński magistrat i Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowują m.in. zbiórkę pieniędzy oraz różne formy wypoczynku dla młodzieży - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w szczecińskim magistracie.

Magistrat zorganizuje wypoczynek letni dla grupy 100 młodych Ukraińców z Dniepropietrowska, miasta partnerskiego Szczecina.

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczął już zbiórkę pieniędzy na zakup leków i żywności. Ksiądz Maciej Szmuc z Caritas powiedział, że zdecydowano o zbiórce pieniędzy, ponieważ nie ma możliwości przewiezienia pomocy rzeczowej przez granicę.

Pieniądze można wpłacać na konto Caritas: 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757 z dopiskiem "Ukraina" lub wysyłać SMS o treści "Pomagam" na numer 72 052.

Zbiórkę pieniędzy przeprowadzi także Fundacja Edukacja dla Demokracji, która zamierza przeznaczyć zebrane środki na leki, środki opatrunkowe, pokrycie kosztów leczenia, a także żywności dla szpitali. Pieniądze można wpłacać na konto: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813.

Wojewódzka Stacja Krwiodawstwa w Szczecinie w przyszłym tygodniu będzie pobierała krew dla Ukraińców, którzy ucierpieli podczas protestów i są leczeni w polskich szpitalach.

W piątek nad głównym wejściem do szczecińskiego magistratu wywieszono flagę narodową Ukrainy. W szczecińskiej cerkwi greckokatolickiej o godz. 19 odbędzie się nabożeństwo żałobne w intencji poległych na kijowskim Majdanie.

W sobotę w Koszalinie będą zbierane podpisy pod apelem do władz Unii Europejskiej o wprowadzenie osobistych sankcji dla m.in. prezydenta, premiera i ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.

Zbieranie podpisów organizuje koszaliński oddział Związku Ukraińców w Polsce, Amnesty International, Stowarzyszenie Młodzi Demokraci, Federacja Młodych Socjaldemokratów i Stowarzyszenie Projekt. "Sankcje powinny obejmować zakaz wjazdu na teren UE oraz Stanów Zjednoczonych, blokadę aktywów i kont bankowych, blokadę projektów biznesowych prowadzonych przez osoby objęte sankcjami na terenie UE i USA" - napisał w przesłanym do PAP komunikacie przewodniczący Zarządu Koszalińskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce Roman Biłas.

Podpisy będą zbierane w godzinach 11–17 w centrum handlowym Emka przy ul. Jana Pawła II 20. (PAP)

res/ sibi/ bno/ jbr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023