Archeolodzy zidentyfikowali grobowiec władcy Egiptu sprzed około 3800 lat

Amerykańscy archeolodzy zidentyfikowali w Egipcie grobowiec faraona Sobekhotepa I z czasów panowania XIII Dynastii – informuje serwis internetowy Times Live.

Odkrycia dokonał zespół naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii, badający wielki kamienny sarkofag odsłonięty w ubiegłym roku podczas wykopalisk na stanowisku archeologicznym w Abydos nad Nilem, w prowincji gubernatorskiej Sauhadż w środkowym Egipcie.

Jak poinformował Mohamed Ibrahim, minister starożytności Egiptu, grobowiec władcy został rozpoznany dzięki odkrytym kilka dni temu przez amerykańskich archeologów fragmentom kamiennej tablicy z królewskimi inskrypcjami z jego imieniem oraz obrazem przedstawiającym króla siedzącego na tronie.

Sarkofag Sobekhotepa został wykuty w bloku kwarcytu o wadze około 60 ton, a w jego pobliżu archeolodzy odkryli także pozostałości rytualnych naczyń (tzw. waz kanopskich), w których składano zakonserwowane wnętrzności zmarłego, wyjęte z ciała przed jego mumifikacją, a także złote przedmioty należące do króla.

Sobekhotep I był władcą w czasach XIII Dynastii (ok. 1794-1648 r. p.n.e.), panującym prawdopodobnie w pierwszych latach Drugiego Okresu Przejściowego (ok. 1794-1550 r. p.n.e.) w dziejach starożytnego Egiptu - okresu obejmującego panowanie XIII-XVII Dynastii i charakteryzującego się niestabilnością władzy, dużą liczbą faraonów i krótkim panowaniem większości z nich.

Zdaniem Aymana El-Damaraniego z ministerstwa starożytności Egiptu, historycy mają problemy z ustaleniem właściwej chronologii zdarzeń i kolejności władców w tym okresie ze względu na niedostatek wiarygodnych informacji o tym okresie historii Egiptu.

Jak poinformował Ayman El-Damarani, odkrycie pozostałości grobowca i sarkofagu Sobekhotepa może przyczynić się do ustalenia ważnych szczegółów z życia władcy i lepiej poznać okres jego panowania. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Naukowcy badają nieznaną nauce paproć sprzed 300 mln lat

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: państwa są "ekologiczne" dzięki przesuwaniu emisji poza własne granice

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera