Międzynarodowy zespół badaczy znalazł w ludzkim DNA kolejne 42 zmiany zwiększające ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów – informuje „Nature”.
W największym z przeprowadzonych kiedykolwiek badań genetycznych wzięło udział ponad 100 tys. osób – 73 758 zdrowych i 29 880 chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Dzięki porównaniu ich genomów znaleziono w DNA zmiany typu polimorfizmu pojedynczego nukleotydu (SNP), których obecność ma związek ze zwiększonym ryzykiem zachorowania.
Niektórzy naukowcy twierdzili, że identyfikacja związanych z chorobami o złożonej etiologii SNP nie będzie miała praktycznego znaczenia, ponieważ niewiele jest dowodów, aby „uciszenie” SNP za pomocą leku poprawiało stan pacjenta. Jednak nowe badania wykazały, że następstwa jednej z powodujących RZS nieprawidłowości DNA koryguje znany już lek, znaleziony wcześniej metodą prób i błędów.
Okazało się również, że niektóre SNP typowe dla RZS występują także u pacjentów z pewnymi postaciami białaczki. Może to oznaczać, że leki onkologiczne okażą się skuteczne w leczeniu RZS.
Autorzy badań wierzą, że dzięki ich odkryciom można będzie opracować nowe leki, które pozwolą skuteczniej leczyć te często występującą chorobę. Dzięki znajomości genetycznych podstaw choroby poszukiwania kolejnych leków na RZS powinny być mniej przypadkowe, a co za tym idzie - szybsze, skuteczniejsze i tańsze. Podobnie zresztą powinno być z innymi chorobami o bardzo złożonych przyczynach – na przykład chorobą Alzheimera, cukrzycą czy chorobą wieńcową. (PAP)
pmw/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.