Jubileuszowa Międzynarodowa Sesja Studentów Archeologii w Puszczykowie

Do 18 listopada można zgłaszać chęć wygłoszenia referatów i uczestnictwa w piętnastej Międzynarodowej Sesji Studentów Archeologii w Puszczykowie (woj. wielkopolskie), która odbędzie się w dniach 12-14 grudnia 2013 r. Temat przewodni spotkania brzmi: „Odmienne stany świadomości”.

Konferencję organizuje Koło Naukowe Studentów Archeologii działające przy Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ideą spotkań od początku jest interdyscyplinarność – biorą w nim udział nie tylko studenci archeologii, ale również nauk pokrewnych, jak historia, ale również psycholodzy czy przyrodnicy.

"Podczas referatów, dyskusji oraz warsztatów pragniemy się skupić na różnorodnych czynnikach oddziałujących na zmianę ludzkiej percepcji. Ta pod wpływem różnego rodzaju bodźców (np. fizjologicznych, psychologicznych, środowiskowych) może ulec przemianie do tego stopnia, że postrzeganie świata różni się od tego, którym dysponuje dana osoba, gdy nie znajduje się pod ich działaniem" – czytamy w zaproszeniu organizatorów.

Sesja skupi się wokół trzech zaproponowanych bloków tematycznych. Pierwszy zatytułowany "Rzecz" ma zawrzeć wystąpienia dotyczące wykorzystywania kultury materialnej i duchowej do zmiany obrazu jednostki. Obejmie wszelkie zagadnienia związane z ciałem, które jest poddawane eksperymentom, wystawione na niecodzienne bodźce w tym skaryfikacje, tatuowanie, upuszczanie krwi.

Organizatorzy zachęcają również do przyjrzenia się legendom, mitom, podaniom ukazującym człowieka w czasie odmiennego stanu świadomości. Drugi blok - "Krajobraz" będzie złożony z wystąpień odnoszących się do pór roku, dnia i ich wpływu na postrzeganie przestrzeni. Czy społeczność zmieniając krajobraz kulturowy brała pod uwagę, czy dana zmiana sprawdzi się w zastanych warunkach klimatycznych, pogodowych? Przy pomocy jakich narzędzi jesteśmy w stanie badać to, w jaki sposób człowiek w przeszłości odczuwał, rozumiał oraz organizował świat jako coś dynamicznego i stale ulegającego przemianie? – to tylko wybrane pytania, na które organizatorzy konferencji będą chcieli uzyskać odpowiedzi.

Ostatni blok "Badacz" skupi się na samym naukowcu, który analizując przedmiot swych badań, jednocześnie sam ulega przemianie.

"Kontekst, w którym znajduje się naukowiec bez wątpienia ma wpływ na stan jego świadomości, który jest zmienny wraz ze przemianą warunków, w których się znajduje w danym momencie. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy zanurzenie w wybranym dyskursie naukowym, otoczenie, uczelnia, sprawy dnia codziennego mogą mieć istotny wpływ na postrzeganie badanego obiektu?" – czytamy w zaproszeniu na sesję.

Szczegółowe informacje na temat konferencji dostępne na stronie: http://knsa.archeo.edu.pl/konferencja_puszczykowo/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Tum 03.1981. Archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego (archikolegiata łęczycka). Zbudowana w XII w., architektura romańska. gr PAP/Wojciech Kryński

    Łódzkie/ W weekend średniowieczny piknik w grodzisku i kolegiacie w Tumie pod Łęczycą

  • Odsłonięte przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku relikty wartowni nr 5 i willi oficerskiej na Westerplatte, 2021 (aldg) PAP/Adam Warżawa

    Gdańsk/ Ponad 180 historycznych artefaktów i 49 niebezpiecznych przedmiotów odkryto na Westerplatte

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera