Jerzy Sobczak - odlewnictwo w dobrej formie

Organizacja wystawy "Odlewnictwo jest jasne" i udział w Małopolskim Festiwalu Innowacji - to niektóre z działań popularyzatorskich dyrektora Instytutu Odlewnictwa, prof. Jerzego Sobczaka, kandydata w konkursie Popularyzator Nauki 2013.

Badacz kandyduje - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Jerzy Sobczak od 2007 roku jest dyrektorem Instytutu Odlewnictwa w Krakowie. Jest autorem lub współautorem ponad 40 książek i skryptów, ponad 490 publikacji czy opracowań. Jest laureatem Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe oraz naukowo-techniczne.

Dzięki działaniom prof. Sobczaka zorganizowano mobilną wystawę popularnonaukową „Odlewnictwo jest jasne” skierowaną do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Była to wystawa z okazji 65-lecia Instytutu Odlewnictwa, popularyzująca zawód odlewnika. Odwiedzający wystawę mogli się dowiedzieć, gdzie na co dzień można się spotkać z tematami odlewniczymi. Do dyspozycji zwiedzających była m.in. interaktywna ściana. Goście mogli też zobaczyć, jak wygląda świat widziany przez kamerę termowizyjną czy poznać szczegóły działania tomografu (http://www.wystawa.iod.krakow.pl/).

Prof. Sobczak wziął też udział w Małopolskim Festiwal Innowacji. Festiwal obejmował swoim zasięgiem całe województwo małopolskie, a w wydarzeniach mu towarzyszących wziął udział Instytut Odlewnictwa w Krakowie. Jednym punktów programu festiwalu było zwiedzanie i prezentacja Instytutu Odlewnictwa. Dyrektor w krótkim wykładzie przybliżył zainteresowanym odlewnictwo i specyfikę zawodu odlewnika. Małopolski Festiwal Innowacji skierowany był do przedsiębiorców, studentów, absolwentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz do tych, którzy po prostu chcieli się dowiedzieć, jak wielkie znaczenie dla gospodarki, firmy oraz rozwoju samego siebie ma innowacyjność.

"Prof. Jerzy J. Sobczak nieustannie stara się rozpowszechniać i przekazywać swoją wiedzę młodszym pokoleniom głównie poprzez promowanie innowacyjnych rozwiązań stosowanych w branży odlewniczej zarówno materiałowych jak i konstrukcyjnych. Na Jego publikacjach wychowuje się pokolenie odlewników" - zapewnia prof. Andrzej Baliński z Instytutu Odlewnictwa, który zgłosił kandydaturę prof. Sobczaka.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera