Uczelnie i instytucje

Pożegnano prof. Zbigniewa W. Engela, pioniera wibroakustyki

W Wieliczce odbył się w środę pogrzeb wybitnego naukowca, pioniera wibroakustyki prof. Zbigniewa Witolda Engela, wieloletniego wykładowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i doktora honoris causa wielu uczelni. Jego dorobek zyskał uznanie na świecie.

W ceremonii pożegnania uczonego, zmarłego w minioną sobotę w wieku 80 lat, brali udział – obok rodziny i bliskich – liczni uczniowie i współpracownicy prof. Engela z kraju i zagranicy. W ostatniej drodze towarzyszyli mu m.in. rektorzy Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej i Świętokrzyskiej oraz władze Polskiego Towarzystwa Akustycznego.

Mszę pogrzebową w wypełnionym po brzegi kościele św. Klemensa koncelebrował kardynał Stanisław Dziwisz. Następnie kondukt żałobny z orkiestrą górniczą przeszedł ulicami miasta na Cmentarz Komunalny w Wieliczce, gdzie spoczął naukowiec.

Jak powiedział PAP uczestnik uroczystości prof. AGH Janusz Kowal, który był wychowankiem, a potem współpracownikiem pioniera wibroakustyki, prof. Engela ceniono na całym świecie, a wiele zagranicznych uczelni zapraszało go na wykłady. „Był wspaniałym, bardzo ciepłym człowiekiem, który zawsze dbał o swoich wychowanków i ich karierę naukową” - wspominał prof. Kowal, który znał zmarłego czterdzieści lat.

Profesor Zbigniew Engel zdobył uznanie jako współtwórca wibroakustyki, czyli nauki zajmującej się badaniem drgań i hałasu w szeroko pojętym środowisku, w tym także w organizmach żywych. Polski naukowiec sformułował definicję, zadania i cele tej dyscypliny.

Był doktorem honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej oraz Politechniki Świętokrzyskiej. Otrzymał wiele odznaczeń państwowych, w tym Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Zbigniew Witold Engel urodził się w 1933 roku w Zawadach k. Żółkwi w województwie lwowskim. Jako absolwent Akademii Górniczo- Hutniczej w 1962 uzyskał tytuł doktora nauk technicznych, a w 1966 tytuł profesora nadzwyczajnego. Twórca i wieloletni dyrektor Instytutu Mechaniki i Wibroakustyki AGH, piastował także funkcję przewodniczącego Komitetu Akustyki Polskiej Akademii Nauk i wiceprzewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Współpracował z wieloma zagranicznymi ośrodkami badawczymi, m.in. w Europie, USA, Rosji i Japonii oraz należał do wielu zagranicznych organizacji naukowych.

Profesor Engel był promotorem 40 prac doktorskich, autorem i współautorem licznych patentów. Bibliografia naukowa uczonego obejmuje ponad 570 publikacji.

Od kilku lat młodym pracownikom naukowo-dydaktycznym AGH, Politechniki Krakowskiej i Politechniki Śląskiej przyznawane są Nagrody imienia Profesora Engela za najlepszą pracę naukową.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 28.01.2025. Polska Agencja Kosmiczna w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    MRiT: Marta Ewa Wachowicz nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Elektromobilność - nowy kierunek na Politechnice Białostockiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera