Nauka dla Społeczeństwa

12.04.2024
PL EN
04.11.2013 aktualizacja 04.11.2013

Schudnięcie partnera nie zawsze korzystne dla związku

Utrata na wadze nie zawsze korzystnie wpływa na relację z ukochaną osobą – wynika z badań naukowców z USA, które publikuje pismo „Health Communication”.

Naukowcy z North Carolina State University w Raleigh razem z kolegami z University of Texas w Austin przeprowadzili badania wśród 21 par, w których jeden z partnerów schudł co najmniej 13-14 kg w czasie krótszym niż dwa lata. Wśród powodów zmian utraty na wadze znalazły się m.in. zmiany diety i stylu życia oraz przyczyny medyczne. Badani wypełniali ankietę na temat wpływu schudnięcia jednej osoby z pary na wzajemną relację.

Okazało się, że komunikacja w związkach przeważnie poprawiała się. Osoby, które traciły na wadze wykazywały więcej chęci do rozmowy o zachowaniach prozdrowotnych oraz do inspirowania partnera czy partnerki do utrzymania lub podjęcia zdrowego stylu życia. I jeśli partner był otwarty na prozdrowotne zmiany, wzajemne relacje emocjonalne czy fizyczne poprawiały się.

Jednak w niektórych przypadkach schudnięcie partnera prowadziło do problemów w relacji. Część osób, które zrzuciły na wadze zaczynało nagabywać ukochaną lub ukochanego, by poszli w ich ślady, co powodowało napięcia między nimi. Niektórzy partnerzy, którym nie udało się schudnąć przyznawali z kolei, że odczuwają niepewność, a nawet zagrożenie z powodu utraty na wadze swojej drugiej połowy. Nie byli oni zarazem otwarci na wprowadzanie zmian w stylu życia i ogólnie w związku - robili krytyczne uwagi pod kątem ukochanej osoby, wykazywali mniejsze zainteresowanie seksem lub próbowali sabotować prozdrowotne działania partnera, np. kupując niezdrową żywność i utrudniając mu zmianę stylu życia.

Zdaniem dr Lynsey Romo wyniki te wskazują, że, gdy jeden z partnerów nie podziela zapału ukochanej osoby do prozdrowotnych zmian w życiu i nie wspiera jej w tym, utrata na wadze może stać się czymś, co zacznie ich dzielić i na czym ucierpi ich związek.

“To badanie nie powinno nikogo odstraszyć od zrzucenia zbędnych kilogramów, ale raczej uświadomić, jakie mogą być jej potencjalne - korzystne lub negatywne – skutki dla związku” – dodaje dr Romo.

Jak zaznacza badaczka, bardzo ważne jest, by partnerzy osób odchudzających się starali się nie widzieć w tym zagrożenia dla siebie, ale udzielali ukochanej osobie emocjonalnego wsparcia. (PAP)

jjj/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024