Uruchomiono stronę internetową poświęconą zamkom ziemi chełmińskiej

Prezentacji wyników badań prowadzonych na zamkach krzyżackich na ziemi chełmińskiej oraz promocji archeologii architektury dedykowana jest strona ArcheoZamki.pl, przygotowana przez Zakład Archeologii Architektury Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

"Pomysł utworzenia strony internetowej zrodził się podczas tegorocznych wykopalisk w Kowalewie Pomorskim. W jej budowę zaangażowali się zarówno pracownicy Zakładu Archeologii Architektury IA UMK w Toruniu, jak i studenci oraz doktoranci” – wyjaśnia dr hab. Marcin Wiewióra, który od 2005 roku kieruje projektem „Zamki ziemi chełmińskiej”.

W zamyśle archeologów witryna ma pełnić nie tylko rolę platformy, dzięki której możliwa będzie wymiana informacji na temat najnowszych badań prowadzonych w tej dziedzinie, ale również popularyzować historię ziemi chełmińskiej, związaną z niezwykłymi w skali europejskiej budowlami.

Pierwsze wzmianki na temat osadnictwa Krzyżaków na ziemi chełmińskiej pochodzą z 1226 roku. To wtedy książę mazowiecki Konrad miał nadać Zakonowi ziemię chełmińską oraz inne tereny na pograniczu z Prusami.

„Zakon Krzyżacki w krótkim czasie, prawdopodobnie między 1. połową XIII, a połową XIV wieku, wzniósł na terenie ziemi chełmińskiej gęstą sieć zamków, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego regionu. Warownie realizowały cele polityczne, militarne, gospodarcze i propagandowe. Stały się widomym świadectwem dobrze zorganizowanego państwa” – czytamy na stronie.

Na łamach portalu naukowcy zwracają uwagę na liczne problemy badawcze w dziedzinie badań zamków krzyżackich. Szczególnie istotne są dla nich zagadnienia dotyczące chronologii kolejnych etapów prac budowlanych, topografii i układu przestrzennego zamków, funkcji poszczególnych elementów zabudowy oraz rozpoznania śladów osadnictwa przedkrzyżackiego poprzedzającego prace budowlane.

Z myślą o tych problemach w 2005 roku Zakład Archeologii Architektury IA UMK w Toruniu rozpoczął wieloletni projekt mający na celu próbę odpowiedzi na podstawowe pytania związane z początkami krzyżackiej murowanej architektury obronnej na ziemi chełmińskiej. W wykopaliskach uczestniczyło dotychczas kilkuset studentów i doktorantów UMK w Toruniu. Badaniami objęto relikty zamków w Papowie Biskupim, Grudziądzu, Radzyniu Chełmińskim, Kowalewie Pomorskim i na zamku biskupim w Wąbrzeźnie. Na stronie można znaleźć opis każdego z obiektów i obszerne galerie fotograficzne z wykopalisk.

„W przyszłości planujemy otwarcie forum poświęconego problematyce zamków krzyżackich oraz +sekcji+ studenckiej na której wszyscy zainteresowani będą mogli wymieniać informacje i poglądy na tematy związane z tą problematyką. Chcemy również sukcesywnie uzupełniać informacje na temat najnowszych wyników badań prowadzonych nie tylko na ziemi chełmińskiej, ale na terenie całego, dawnego państwa zakonnego, a związanego z problematyką szeroko pojętego krzyżackiego budownictwa obronnego” – podsumowuje dr hab. Marcin Wiewóra.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Tum 03.1981. Archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego (archikolegiata łęczycka). Zbudowana w XII w., architektura romańska. gr PAP/Wojciech Kryński

    Łódzkie/ W weekend średniowieczny piknik w grodzisku i kolegiacie w Tumie pod Łęczycą

  • Odsłonięte przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku relikty wartowni nr 5 i willi oficerskiej na Westerplatte, 2021 (aldg) PAP/Adam Warżawa

    Gdańsk/ Ponad 180 historycznych artefaktów i 49 niebezpiecznych przedmiotów odkryto na Westerplatte

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera