NASA przywróciła dostęp do swojej strony internetowej

Amerykańska agencja kosmiczna NASA przywróciła działanie swojej głównej witryny internetowej, nieczynnej od początku października z powodu problemów z uchwalaniem amerykańskiego budżetu.

Największa agencja kosmiczna na świecie wyłączyła pół miesiąca temu swoją witrynę z powodu decyzji Białego Domu o wstrzymaniu finansowania różnych agencji federalnych. Ucierpiały też amerykańskie radioteleskopy zarządzane przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO). Prawie wszyscy pracownicy tych przebywali na urlopach.

Od niedawna strona internetowa amerykańskiej agencji kosmicznej jest już dostępna dla wszystkich internautów, razem z całym bogactwem zawartych na niej materiałów edukacyjnych. Strona internetowa NASA ma adres: www.nasa.gov

Z kolei NRAO ogłosiło, że w piątek nastąpi też wznowienie pracy radioteleskopów.

Powrót do normalnej pracy amerykańskich instytucji naukowych to efekt porozumienia między Republikanami a Demokratami co do wydatków z budżetu centralnego. Liderzy Senatu USA osiągnęli w środę porozumienie, które pozwoli na uniknięcie technicznej niewypłacalności USA i kończy blokadę federalnego budżetu. Plan senatorów zakłada podniesienie limitu zadłużenia USA do 7 lutego oraz przyjęcie nowej ustawy o finansowaniu rządu do 15 stycznia. Jako, że jest to jednak porozumienie tymczasowe, problem może się powtórzyć za kilka miesięcy. Nie jest to jednak nowość dla Stanów Zjednoczonych, gdyż w sprawach budżetowych podobne patowe sytuacje występowały już wcześniej. (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Uznawany za zagrożony gatunek ibis grzywiasty pojawił się w jednym z miast

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja potrzebuje kompasu moralnego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera