Studenci Politechniki Rzeszowskiej zbudowali z klocków Lego model Boeinga 767

Model Boeinga 767, jakim kpt. Tadeusz Wrona w listopadzie 2011 roku wykonał awaryjne lądowanie, zbudowali z klocków Lego studenci Politechniki Rzeszowskiej (PRz). Model zostanie wystawiony na internetową licytację na rzecz WOŚP.

Jak poinformował PAP rzecznik PRz Aleksander Taradajko, model ma około metra długości i około 1,5 m rozpiętości skrzydeł. Uczelnia otrzymała ponad 7,5 tys. klocków od autoryzowanego producenta firmy Lego.

Model samolotu wykonali studenci z Koła Naukowego Elektroniki i Technologii Informacyjnych działającego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki.

Koordynatorka projektu na Politechnice Rzeszowskiej Katarzyna Hadała wyjaśniła, że pomysł zbudowania takiego samolotu z klocków Lego narodził się podczas tzw. burzy mózgów w czasie jednego z festiwali naukowych, w którym studenci brali udział.

„Wówczas pojawiła się propozycja zbudowania czegoś dużego i niepowtarzalnego, a ponieważ Politechnika Rzeszowska jest kojarzona z lotnictwem postanowiliśmy, że to musi być samolot. Najlepiej jakiś wyjątkowy, tak jak cel, na który jest przeznaczony. Słynny Boeing 767 pilotowany przez kpt. Tadeusza Wronę, absolwenta Politechniki Rzeszowskiej, był więc najlepszym rozwiązaniem” – zauważyła Hadała.

Studenci, którzy zbudowali model Boeinga 767 wcześniej wykorzystywali już klocki Lego m.in. do konstruowania robotów, które są przedmiotem ich zajęć na uczelni, a także często prezentowane na różnych pokazach naukowych.

W styczniu 2014 r. uczelnia wystawi model samolotu na internetową licytację podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Koordynatorka projektu podkreśliła, że budowniczy modelu liczą na rekordowo wysoką kwotę z tytułu licytacji Boeinga 767 z klocków Lego, która wpłynie na konto WOŚP.

„Tym bardziej, że cel, niezmiennie od lat, jest szlachetny. Pasjonaci i miłośnicy klocków tej duńskiej firmy są w stanie zapłacić bardzo wiele, nierzadko za jeden, niewielki element firmy Lego” – zauważyła.

W projekt zaangażował się też Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, który właścicielowi modelu Boeinga z klocków ufunduje voucher na przelot z Rzeszowa.

Samolot był już prezentowany na wystawie polskiego klubu fanów klocków Lego „Legowisko”, która odbywała się podczas minionych wakacji w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Obecnie model Boeinga 767 z klocków można obejrzeć w Regionalnym Centrum Dydaktyczno - Konferencyjnym i Biblioteczno - Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej.

PAP - Nauka w Polsce

api/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera