Astronom: w czwartek Uran w opozycji

W czwartek, o godzinie 16.12 naszego czasu, planeta Uran znajdzie się w opozycji - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Opozycją - wyjaśnia astronom - nazywamy takie położenie planety zewnętrznej, w którym ustawia się ona dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Słońce, Ziemia i owa planeta leżą wtedy prawie w jednej linii, a naszą dzienną gwiazdę i planetę w opozycji dzieli na sferze niebieskiej odległość kątowa 180 stopni.

W czwartek po południu w opozycji znajdzie się Uran. "Noce w okolicach tej daty stworzą świetne warunki do podziwiania tej planety. Nie dość, że jej blask wyniesie 5,7 magnitudo, co oznacza, iż w dobrych warunkach da się ją dojrzeć gołym okiem, to sama opozycja pokrywa się praktycznie z nowiem Księżyca, którego blask nie będzie przeszkadzał w obserwacjach" - zapowiedział dr Olech.

Dodał, że Urana najlepiej obserwować około północy, kiedy to świeci na granicy konstelacji Ryb i Wodnika, troszkę ponad 40 stopni nad południowym horyzontem. C"hoć da się go dojrzeć gołym okiem, do obserwacji najlepiej użyć lornetki. Warto także wyposażyć się w mapę nieba, na której dokładnie zaznaczono pozycję planety" - radził.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polskie eksperymenty na ISS - podpisano siedem kontraktów

  • 10.03.2024 PAP/Michał Meissner

    Zielona Góra/ Polski astronauta Sławosz Uznański odwiedził Park Technologii Kosmicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera