
Ponad 2 tysiące artykułów, rozpraw doktorskich i książek liczy, działające od dwóch lat, repozytorium Centrum Otwartej Nauki. Dostęp do wszystkich materiałów zgromadzonych w repozytorium jest otwarty.
Repozytorium Centrum Otwartej Nauki Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego jest adresowane do całego polskiego środowiska naukowego. Można je znaleźć na stronie: http://depot.ceon.pl/
Dokumenty udostępniane w repozytorium są łatwe do odnalezienia poprzez serwisy gromadzące informacje o zasobach naukowych. Dlatego treści repozytorium przeglądają nie tylko Polacy, ale też użytkownicy z Niemiec, USA, Chin, Rosji. Umieszczanie publikacji w repozytorium zwiększa jej dostępność i widoczność w skali globalnej.
Zasoby istniejącego od dwóch lat repozytorium CeON to przede wszystkim polsko i anglojęzyczne publikacje wydane w latach 2010-2013, choć można w nim znaleźć także publikacje starsze, sięgające początku lat 80-tych.
Cześć zasobów zgromadzona jest w kolekcjach instytucjonalnych, takich jak publikacje Katedry Arabistyki i Islamistyki UW, zbiory Wydziału Polonistyki UW, doktoraty UW. Najpopularniejszą kategorią są artykuły naukowe, natomiast najczęściej przeglądaną publikacją jest jak dotąd rozprawa doktorska poświęcona kosmologii ciemnej materii z oddziaływaniem skalarnym.
Otwarty dostęp do treści naukowych Komisja Europejska uznała za jeden z głównych sposobów rozpowszechniania wiedzy. W Europie jest realizowany równolegle poprzez otwarte czasopisma naukowe oraz repozytoria. W Polsce działają już otwarte repozytoria, takie jak repozytorium CeON. Powszechnym standardem nie są jeszcze repozytoria uczelniane, których jest zaledwie 10.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.