
18 września ukazał się Biuletyn Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA), w którym podsumowano zjazd około 150 polskich astronomów w Warszawie. Poinformowano w nim także o nowym składzie zarządu oraz zaprezentowano stanowisko w sprawie przystąpienia Polski do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).
Wybory władz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego na lata 2013-2015 odbyły się podczas Walnego Zebrania członków PTA w piątek 13 września. Nowym prezesem organizacji została dr Agnieszka Kryszczyńska z Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu. Stanowisko wiceprezesa otrzymał dr hab. Maciej Mikołajewski z Centrum Astronomii UMK w Toruniu, który jest redaktorem naczelnym czasopisma popularnonaukowego „Urania – Postępy Astronomii”, wydawanego przez PTA.
Do zarządu stowarzyszenia zostali wybrani także: Krzysztof Czart (Europejskie Obserwatorium Południowe oraz Centrum Astronomii UMK w Toruniu), Tomasz Mrozek (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego), Grzegorz Stachowski (Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), Waldemar Ogłoza (Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie) oraz Agata Różańska (CAMK PAN w Warszawie).
Jak czytamy w biuletynie, członkowie PTA obradujący w Warszawie w dniach 11-14 września 2013 r. przyjęli stanowisko, w którym zdecydowanie podkreślają, że przystąpienie Polski do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) jest sprawą najważniejszą dla całego środowiska astronomii polskiej, a szczególnie dla młodego pokolenia uczonych. Wyrazili także podziękowania dla działań ministra nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbary Kudryckiej, w sprawie dotychczasowych działań w kierunku przystąpienia Polski do ESO.
W biuletynie poinformowano również o planowanym widowisku muzyczno-filmowym „Moc Klasyki – Planety”, które odbędzie się 25 października w Sali Kongresowej w Warszawie. PTA patronuje temu wydarzeniu.
Przypomniano także, że z końcem września upływa termin składania wniosków obserwacyjnych na teleskopy ESO. Polscy naukowcy mogą je składać na zasadach takich, jak badacze z krajów członkowskich Europejskiego Obserwatorium Południowego, co oznacza m.in. pokrycie przez ESO kosztów wyjazdów obserwacyjnych.
PAP - Nauka w Polsce
cza/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.