Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
14.09.2013 aktualizacja 14.09.2013

Prezydent Białorusi jednym z laureatów tegorocznych Antynobli

Badacze zwyczajów żuków gnojowych i wpływu opery na życie myszy, wynalazca elektromechanicznego systemu usuwania porywaczy z samolotów i prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka znaleźli się wśród laureatów tegorocznych Antynobli.

Nagrody (in. Ig Noble) przyznała po raz 23. redakcja amerykańskiego satyrycznego pisma „Roczniki Badań Nieprawdopodobnych” (ang. „Annals of Improbable Research „), wydawanego na Harvardzie. Trafiają one do autorów dziwnych i zabawnych badań naukowych, co ma skłaniać ludzi do śmiechu, ale i do myślenia.

W ceremonii na Uniwersytecie Harvarda, w nocy z czwartku na piątek polskiego czasu, jak zwykle nazwiska zdobywców Ig Nobli ogłaszali laureaci prawdziwego Nobla. W tym roku to: Dudley Herschbach (noblista w dziedzinie chemii z 1986 r.) Eric Maskin (laureat „ekonomicznego” Nobla w 2007 r.) Roy Glauber (noblista w dziedzinie fizyki w 2005 r.) i Frank Wilczek (noblista w dziedzinie fizyki w 2004 r.).

W tym roku nagroda Ig Nobla ma niebagatelny wymiar finansowy - 10 bilionów dolarów. Niestety, są to wycofane z obiegu dolary Zimbabwe, warte około 4 dolarów USA.

Alaksandr Łukaszenka dostał nagrodę pokojową za to, że zakazał publicznego klaskania. Nagrodą podzielił się z białoruską policją, której udało się zaaresztować klaszczącego jednorękiego mężczyznę.

W dziedzinie psychologii wyróżniono eksperyment, który dowiódł, że osoby, które uważają się za pijane mają także wrażenie, że są atrakcyjne. Autorami tej interesującej pracy są Laurent Begue, Oulmann Zerhouni, Baptiste Subra i Medhi Ourabah oraz prof. Brad Bushman.

Brawurowym połączeniem biologii z astronomią jest nagrodzona biologiczno-astronomicznym Ig Noblem praca dowodząca, że żuki gnojowe wykorzystują do orientacji w terenie Mleczną Drogę. W tym międzynarodowym przedsięwzięciu brali udział: Marie Dacke, Emily Baird, Marcus Byrne, Clarke Scholtz i Eric Warrant.

Antynobla otrzymali też Brian Crandall i Peter Stahl. Połknęli oni bez żucia niedogotowane ryjówki, aby móc zbadać swoje odchody i stwierdzić, które z kości tego małego ssaka rozpuszczają się w ludzkim przewodzie pokarmowym. Wbrew pozorom jest to praca z dziedziny archeologii, a nie dietetyki.

W dziedzinie medycyny Ig Nobla dostali naukowcy, którzy ustalili, że słuchanie opery przedłuża życie myszy, którym przeszczepiono serce. W skład nagrodzonego zespołu weszli: Xiangyuan Jin (Chiny/Japonia) oraz Masateru Uchiyama, Qi Zhang, Toshihito Hirai, Atsushi Amano i Hisashi Bashuda z Japonii i Masanori Niimi (Japonia /Wielka Brytania).

W dziedzinie walki o bezpieczeństwo odznaczył się nieżyjący już Gustano Pizzo z USA, wynalazca elektromechanicznego systemu usuwania porywaczy z samolotów. System wyposażony jest w zapadnię, a złapanego porywacza zawija w zgrabny pakunek i wyrzuca z samolotu na spadochronie przez specjalnie zainstalowany luk bombowy. Na dole czeka już wezwana przez radio policja.

Mówi się, że fizycy są oderwani od ziemskiej rzeczywistości. Za to właśnie zostali nagrodzeni: Alberto Minetti, Yuri Ivanenko, Germana Cappellini, Nadia Dominici oraz Francesco Lacquaniti. Jak wynika z ich badań, niektórzy ludzie byliby fizycznie zdolni do biegania po powierzchni wody – o ile działoby się to na powierzchni Księżyca.

Chemicznego Ig Nobla dostali Japończycy - Shinsuke Imai, Nobuaki Tsuge, Muneaki Tomotake, Yoshiaki Nagatome, Hidehiko Kumgai oraz Toshiyuki Nagata. Jak wynika z ich badań, biochemiczny mechanizm który zmusza nas do płaczu podczas krojenia cebuli jest bardziej skomplikowany, niż się wydawało.

Ig Nobel trafił też do badaczy, którzy odkryli, że im dłużej krowa leży, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wstanie, jednak jeśli już wstanie, trudno przewidzieć, kiedy się położy. To prawdopodobieństwo zachowań bydła badali: Bert Tolkamp oraz Marie Haskell Fritha Langford, David Roberts i Colin Morgan.

Nagrodą w dziedzinie zdrowia publicznego podzielili się Kasian Bhanganada, Tu Chayavatana, Chumporn Pongnumkul, Anunt Tonmukayakul, Piyasakol Sakolsatayadorn, Krit Komaratal i Henry Wilde. 30 lat temu opisali oni w swoim raporcie techniki medyczne stosowane w Tajlandii w przypadku utraty penisa.

Ogłoszeniu wyników towarzyszyło wystawienie miniopery (dotyczyła życia i pracy państwa Blonsky, laureatów Ig Nobla z roku 1999, którzy wymyślili wirówkę do przyspieszania porodów). Zorganizowano też tradycyjny konkurs, w którym można było wygrać randkę z noblistą. Laureaci Ig Nobla wygłoszą w sobotę krótkie przemówienia w siedzibie sławnego Massachusetts Institute of Technology (MIT). (PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022