Ministerstwo Edukacji i Nauki

20.05.2022
PL EN
09.09.2013 aktualizacja 09.09.2013

W Poznaniu rozpoczął się XLII Zjazd Fizyków Polskich

Wykładem noblisty prof. Klausa von Klitzinga zainaugurowano w poniedziałek XLII Zjazd Fizyków Polskich, który odbywa się na Politechnice Poznańskiej. Przez najbliższe pięć dni naukowcy uczestniczyć będą w sesjach specjalistycznych i wykładach.

Konferencja jest przeglądem tematyki dotyczącej fizyki oraz rozwoju tej nauki. "Podczas planowania zjazdu musimy znaleźć balans pomiędzy wszystkimi prezentacjami. Wyszliśmy od wykładu noblisty, który miał swoim wystąpieniem połączyć naukowców z różnych dziedzin m.in. fizyki atomowej i nanostruktur" - powiedział członek komitetu organizacyjnego, dziekan wydziału fizyki technicznej Politechniki Poznańskiej prof. Ryszard Czajka.

Podczas najbliższych kilku dni zaplanowano kilkanaście wykładów oraz sesji specjalistycznych, które będą poświęcone m.in. fizyce jądrowej, informatyce kwantowej i nanotechnologii. W opinii prof. Ryszarda Czajki bardzo ciekawie zapowiada się pokaz fizyczny dr. Buczka, który odbędzie się w piątek. "Przygotował on 90 minutowe show, w których zaprezentuje on doświadczenia fizyczne. Spodziewamy się, że weźmie w nim udział kilkuset uczestników, w tym młodzież" - zdradził prof. Czajka.

W związku z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2013 rokiem prof. Jana Czochlarskiego, jeden z dni zjazdu poświęcony będzie przypomnieniu jego sylwetki. "To postać jest łącznikiem pomiędzy Niemcami a Polską, bo swoje główne prace profesor przygotował w Niemczech jako szef Towarzystwa Metaloznawczego, a od 1928 roku pracował dla Polski i stworzył nowoczesną fizykę na Politechnice Warszawskiej" - przyznał prof. Czajka.

W programie zaplanowano również wykład prof. Kajetana Wróblewskiego, który podejmie temat postulatów Bohra w setną rocznicę ich ogłoszenia. "Wykład będzie odzwiercidelał atmosferę tamtych czasów, możliwości oraz odwagę zgłoszenia tych postulatów" - zaznaczył prof. Czajka.

Jak zaznaczyła prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego Zjazd Fizyków Polskich jest również okazją do rozmowy na temat sposobu nauczania fizyki w szkołach.

"W spotkaniu uczestniczą fizycy, którzy zajmują się nauczaniem tej dziedziny w szkołach. Zależy nam na tym, żeby każdy człowiek miał podstawową wiedzę na temat fizyki. Ważne jest to, żeby dydaktycy potrafili rozwijać ciekawość młodzieży, a nie ją tłumić. Trzeba uczyć z entuzjazmem i tym entuzjazmem chcemy również zarazić nauczycieli fizyki. Muszą wiedzieć, że są ważni i potrzebni, bo cały świat, który nas otacza można zrozumieć dzięki fizyce" - powiedział prof. Chałasińska-Macukow.

Inaugurację zjazdu stanowił wykład prof. von Klitzinga - niemieckiego naukowca urodzonego w Środzie Wlkp., który w 1985 roku otrzymał Nagrodę Nobla a odkrycie kwantowego efektu Halla. Jego wystąpienie, które rozpoczęło w poniedziałkowe przedpołudnie zjazd, podejmowało tematykę systemu miar i poszukiwania stałych fizycznych, które mogą służyć do definiowania podstawowych jednostek miar.

"Mam specjalne relacje z Poznaniem, ponieważ tutaj urodził się mój ojciec. W Polsce od czasu narodzin byłem tylko trzy razy, niewiele też pamiętam z dzieciństwa. Dla mnie jednak przyjazd tutaj i wygłoszenie wykładu to ważne wydarzenie. To również okazja do poznania polskich naukowców i zdobycia nowych znajomości" - powiedział dziennikarzom prof. Klitzing.

Zjazdy Fizyków Polskich odbywają się od 1923 roku. W tym roku fizycy spotkali się po raz 42. i po raz piąty w Poznaniu.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022