Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
07.09.2013 aktualizacja 07.09.2013

W Wyszogrodzie będą wielkie wykopaliska archeologiczne

W Wyszogrodzie i na dawnym trakcie w kierunku obecnej wsi Drwały (Mazowieckie) planowane są prace archeologiczne, których celem jest m.in. odsłonięcie i udostępnienie zwiedzającym historycznych miejsc, w tym związanych ze wczesnym osadnictwem na tym terenie.

Częścią projektu, który ma być prowadzony w 2014 r., będą także wykopaliska na Górze Zamkowej w Wyszogrodzie - poinformował w piątek PAP Zdzisław Leszczyński, dyrektor wyszogrodzkiego Centrum Kultury „Wisła”.

„Planujemy odsłonięcie całego ciągu osadniczego od miejscowości Drwały do Wyszogrodu na nieistniejącym dziś, historycznym trakcie prowadzącym wzdłuż Wisły. Zaczniemy od Góry Zamkowej w Wyszogrodzie i odkopania pozostałości po średniowiecznym zamku. Następnie chcemy odsłonić też pozostałości wcześniejszej osady i miejsca kultu pogańskiego” – powiedział PAP Leszczyński.

Dodał, że planowany projekt archeologiczny ma być kontynuacją prac wykopaliskowych, które prowadzone były w Wyszogrodzie i okolicy na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. m.in. przez Polską Akademię Nauk (PAN).

Jak podkreślił Leszczyński, miejsca, które zostaną odsłonięte i przebadane przez archeologów, zostaną następnie udostępnione zwiedzającym. „Na Górze Zamkowej na pewno odnajdziemy resztki murów średniowiecznego zamku. W planach jest tam budowa zadaszenia i tarasu widokowego. Podobnie w przypadku miejsca kultu pogańskiego, gdzie powstanie prezentacja wizualna” – dodał.

Leszczyński podkreślił, że przygotowania do wykopalisk rozpoczną się jeszcze w tym roku. „Pierwszy etap to oczyszczenie Góry Zamkowej z zarośli po to, by archeologiczne badania sondażowe mogły rozpocząć się tam, jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe, już wczesną wiosną przyszłego roku” – wyjaśnił.

Wstępnie planuje się, że prace archeologiczne będą prowadzone m.in. przez specjalistów Instytutu Archeologii i Etnologii PAN przy udziale pracowników Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Nie jest wykluczone, że ewentualne znaleziska archeologiczne, w tym np. artefakty, wzbogacą zbiory Muzeum Wisły w Wyszogrodzie.

Wyszogród, położony na wysokiej nadwiślańskiej skarpie, jest jednym z najstarszych miast Mazowsza. Z prowadzonych wcześniej badań archeologicznych wynika, że pierwsza osada oraz miejsce kultu pogańskiego funkcjonowały tam już w VII wieku. W dokumentach historycznych nazwa miasta pojawia się w XI wieku.

Prawa miejskie Wyszogród otrzymał w 1398 r. Wcześniej, na początku XIII wieku, w miejscu wcześniejszego grodziska, książę Konrad I Mazowiecki zbudował w Wyszogrodzie drewnianą, a być może także częściowo murowaną warownię. W XIV wieku, prawdopodobnie w okresie panowania Kazimierza Wielkiego, zamek przebudowano na murowany. W XVII wieku został on spalony podczas najazdu Szwedów, a jego resztki rozebrano pod koniec XVIII wieku z polecenia władz zaboru pruskiego.

PAP - Nauka w Polsce

mb/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022