Na Podkarpaciu słabe lęgi większości ptaków

Lęgi większości ptaków na Podkarpaciu były w tym roku znacznie słabsze niż w latach poprzednich, powodem była długa zima - stwierdził ornitolog Marian Stój. Dodał jednak, że w tym regionie gniazda opuściło więcej bocianów niż w Małopolsce czy na Śląsku.

\"Długa i śnieżna zima sprawiła, że ptaki nawet do paru tygodni opóźniły swe lęgi. Na przykład orliki krzykliwe złożyły jaja około dwóch tygodni późnej. Duży mróz i śnieżyce, trwające jeszcze w kwietniu, zaszkodziły także lęgom orłów przednich\" – powiedział ornitolog.

W konsekwencji swoje gniazda w Karpatach opuściło w lecie tylko sześć młodych orłów przednich (Aquila chrysaetos). \"Warto pamiętać, że dwa lata temu było aż 16 młodych orłów\" – przypomniał dr Stój.

Słabe lęgi zanotowano również wśród drobnego ptactwa, m.in. szpaków, sikor, łuszczaków. \"Każdego roku znaczna część par tych ptaków przystępuje do drugiego lęgu. W tym roku drugie lęgi były wielką rzadkością\" - zauważył ornitolog.

Przyrodnik zauważył, że na Podkarpaciu gniazda opuściło natomiast więcej bocianów niż w np. w woj. małopolskim i śląskim, gdzie większość lęgów przepadło z powodu m.in. czerwcowych obfitych opadów deszczu.

Podkarpackie lasy i opuszczone przez ludzi górskie doliny stanowią schronienie i miejsce rozrodu wielu gatunków ptaków, w tym zagrożonych wyginięciem. Bytuje tam m.in. ok. 30 par orłów przednich, w Polsce ich populacja wynosi ledwie 35 par.

W podkarpackiej części Beskidu Niskiego występuje największe europejskie zagęszczenie populacji orlika krzykliwego (Clanga pomarina) i puszczyka uralskiego (Strix uralensis). Na 100 km kw. gniazduje tam do 20 par tych drapieżników.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ amac/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera