Prof. Krzysztof M. Górski: astrobazy to fantastyczny projekt

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Program obserwatoriów astronomicznych, tzw. astrobaz w województwie kujawsko-pomorskim jest fantastycznym projektem – ocenił w środę prof. Krzysztof M. Górski z Jet Propulsion Laboratory California Institute of Technology w Pasadenie (USA), związanego z NASA.

Naukowiec spotkał się w Toruniu z Radą Programową Astrobaz Kopernik, którzy przedstawili funkcjonowanie projektu i zamierzania na najbliższe lata.

\"Jestem wręcz oczarowany. O projekcie wiedziałem pobieżnie, nie znałem szczegółów, więc chciałem zapoznać się jak to działa. Efekt jest piorunujący. Nie spodziewałem się, że jest to przedsięwzięcie prowadzone z takim rozmachem i cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Jestem pod wrażeniem. Najwyższe komplementy\" - powiedział PAP prof. Górski.

Astronom zadeklarował współpracę z prowadzącymi projekt astrobaz i spotkań z jego uczestnikami.

\"Przyjeżdżam trzy – cztery razy w ciągu roku do Polski. W zasadzie za każdym razem mogę się umówić na spotkania z młodzieżą w astrobazach. Z marszałkiem województwa rozmawiamy też o konferencji astronomicznej w Toruniu. Temat nie jest jeszcze ustalony, ale im dłużej o tym myślę, to wyobrażam sobie coraz większą konferencję\" - dodał profesor.

Profesor był też zaskoczony zaprezentowaną mapą aktywności amatorów obserwujących wszechświat, gdzie najliczniejszym skupiskiem po Stanach Zjednoczonych jest region kujawsko-pomorski.

Prof. Górski w środę odwiedził też jedną z astrobaz w Unisławiu, w powiecie chełmińskim.

W województwie kujawsko-pomorskim działa 14 astrobaz, które są ogólnodostępnymi, przyszkolnymi obserwatoriami astronomicznymi. Działają one w 13 powiatach.

Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14.

Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to m.in. teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

W ramach programu przeszkolono opiekunów astrobaz, którymi najczęściej są nauczyciele, ale też przedstawiciele innych zawodów, będący miłośnikami astronomii.

Astrobazy wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to prawie 300 tys. zł. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 mln zł.

W przyszłej perspektywie finansowej 2014-20 planowane jest powstanie astrobaz w każdym z 19 powiatów województwa. Wszystkie obserwatoria miałyby stać się Środowiskowymi Centrami Popularyzacji Nauki.

Na początku przyszłego roku planowane jest uruchomienie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studiów podyplomowych z astronomii dla opiekunów astrobaz, które byłyby finansowane ze środków programu.

Prof. Krzysztof M. Górski jest absolwentem astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktorat i habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego (obecnie na urlopie) i w kilku ośrodkach naukowych za granicą.

Obecnie prof. Górski jest zatrudniony w Jet Propulsion Laboratory California Institute of Technology (Caltech) w Pasadenie, realizującym projekty dla NASA. Zaangażowany jest w projekt satelity Plancka, będący wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej i NASA.

PAP - Nauka w Polsce

rau/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Scanway ma zamówienie od Intuitive Machines na dostarczenie instrumentu do obserwacji Księżyca

  • Fot. Adobe Stock

    W sobotę zacznie się astronomiczna zima

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera