Dzieci karmione piersią mniej narażone na ADHD

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Prawdopodobieństwo wystąpienia nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest trzykrotnie mniejsze u dzieci, które w wieku trzech miesięcy karmione były piersią - dowodzą naukowcy w Uniwersytetu Tel Awiwu. Ich wnioski publikuje pismo "Breastfeeding Medicine".

Podczas badań analizowano wpływ karmienia mlekiem z piersi lub z butelki na rozwój ADHD u dzieci w wieku od 6. do 12. roku życia. Dzieci podzielono na trzy grupy; w pierwszej znalazły się te ze zdiagnozowanym ADHD, w drugiej ich rodzeństwo, a w trzeciej dzieci, u których nie zaobserwowano żadnych oznak nadpobudliwości (ani ewentualnych predyspozycji genetycznych).

Oprócz analizy sposobu karmienia dzieci w pierwszym roku życia, wzięto pod uwagę także m.in. stan cywilny i wykształcenie rodziców, komplikacje podczas ciąży (jak nadciśnienie czy cukrzyca), wagę urodzeniową dziecka czy predyspozycje genetyczne.

W trzecim miesiącu życia jedynie 43 proc. dzieci z grupy ADHD było karmione piersią. W przypadku rodzeństwa było to 69 proc., a w grupie kontrolnej 73 proc. W wieku sześciu miesięcy było to odpowiednio - 29 proc., 50 proc. i 57 proc.

Mleko matki dostarcza dziecku wielu niezbędnych składników oraz zawiera przeciwciała, które pomagają zwalczać infekcje, a także pozytywnie wpływa na rozwój mózgu.

Jak zauważa autorka analizy dr Aviva Mimouni-Bloch, nie wiadomo dokładnie dlaczego karmienie piersią zmniejsza ryzyko ADHD - ochronny wpływ może być związany z samym działaniem mleka, jak i więzią, która tworzy się pomiędzy matką a dzieckiem w trakcie tej czynności.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Więcej ruchu w średnim wieku to mniejsze ryzyko alzheimera

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera