Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Kielce/ Budownictwo i Fizjoterapia najpopularniejszymi kierunkami studiów

Budownictwo, Geodezja i kartografia na Politechnice Świętokrzyskiej oraz Fizjoterapia i Filologia angielska na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego to najbardziej popularne w tym roku kierunki studiów stacjonarnych na największych uczelniach w Kielcach.

Politechnika Świętokrzyska w tym roku przygotowała 2 tys. miejsc na studia dzienne, a chętnych jest dwa razy tyle - takie są wyniki zakończonej na uczelni rekrutacji. Władze uczelni w związku z dużym zainteresowaniem studiami złożyły do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prośbę o zwiększenie limitu miejsc. Uczelnia czeka na decyzję.

Jak powiedział PAP rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak, rekrutacja w tym roku nie jest gorsza od poprzedniego i należy ją ocenić pozytywnie. "Niż demograficzny nie dotyczy Politechniki Świętokrzyskiej" - dodał.

Podobnie jak w poprzednim roku na Politechnice Świętokrzyskiej popularny jest kierunek Budownictwo oraz Geodezja i kartografia. Jak powiedział Adamczak coraz więcej osób chce też studiować Informatykę oraz kierunek Mechanika i budowa maszyn. Ten ostatni - zdaniem prof. Adamczaka - pozwala pracować absolwentom głównie w przemyśle maszynowym, który wciąż się rozwija. Sporym zainteresowaniem na technicznej uczelni - co może dziwić - cieszy się też Ekonomia.

Adamczak zaznaczył, że studia najprawdopodobniej rozpocznie ok. 60-70 procent osób, które zgłosiły się podczas rekrutacji, bo maturzyści składają dokumenty do kilku uczelni jednocześnie.

Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach chce studiować dziennie 3250 osób -to o 60 więcej niż przygotowanych miejsc. Rekrutacja zakończyła się na 20 z 34 kierunków.

W porównaniu do zeszłego roku chętnych jest o 10 proc. mniej. Zdaniem przedstawicielki uczelni, Agnieszki Świerczek powodem takiej sytuacji jest nie tylko niż demograficzny, ale także słaba zdawalność matury w tym roku. Ok. 20 procent uczniów z regionu świętokrzyskiego nie zaliczyło egzaminu maturalnego z przynajmniej jednego przedmiotu, a to głównie absolwenci z regionu rozpoczynają studia na UJK.

Jak poinformowała Świerczek, najbardziej popularne kierunki - podobnie jak w poprzednich latach - to Fizjoterapia i Filologia angielska; o jedno miejsce na nich walczy cztery osoby. Kolejne popularne kierunki to: Pielęgniarstwo, Praca socjalna i Położnictwo.

PAP - Nauka w Polsce

kps/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022