Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Poznań/ Filologie wśród najchętniej wybieranych kierunków

Kierunki filologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, kierunek Prawno-ekonomiczny na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz Inżynieria biomedyczna na Politechnice Poznańskiej znalazły się w tym roku wśród najchętniej wybieranych przez przyszłych studentów.

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (UAM), największym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszą się studia na Wydziale Neofilologii. O każde miejsce na Filologię szwedzką starają się 22 osoby, na Filologię norweską - 19 osób, zaś na Japonistykę – 11 osób. Na każde miejsce na Reżyserii dźwięku zgłosiło się 11 osób.

W sumie najwięcej osób, blisko 2,1 tys. zgłosiło się na Prawo, ponad 1,4 tys. osób chciało studiować Psychologię, 1,1 tys. – Filologię angielską.

Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Dominika Narożna, wśród nowych kierunków studiów są m.in. Bezpieczeństwo narodowe, Dialog i doradztwo społeczne, Zarządzanie państwem, oraz kierunek Polacy i Niemcy w Europie. Nowymi specjalnościami są m.in. Kultura klasyczna, Filologia czeska, Zarządzanie wiedzą i Ekologia miast.

Iwona Cieślik z Uniwersytetu Ekonomicznego podała, że najwięcej osób, bo ponad 10 na jedno miejsce, zgłosiło się na kierunek Prawno-ekonomiczny. Ponad pięć osób stara się o miejsce na kierunku Finanse i rachunkowość. Ponad trzy osoby walczą o dostanie się na jedno z miejsc na kierunkach: Zarządzanie i inżynieria produkcji, oraz Zarządzanie.

Najbardziej obleganymi kierunkami na Politechnice Poznańskiej są w tym roku: Inżynieria biomedyczna – ponad 14 kandydatów na miejsce, Logistyka - ponad 13 kandydatów na miejsce, Inżynieria materiałowa z ponad 12 kandydatami na miejsce, oraz Inżynieria bezpieczeństwa, gdzie o jedno miejsce stara się 11 kandydatów.

Jak podała w imieniu uczelni Iwona Kawiak-Sosnowska, niesłabnącą popularnością cieszą się nadal takie kierunki jak: Mechatronika, Inżynieria środowiska, Bioinformatyka i Informatyka.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym największym zainteresowaniem cieszy się Weterynaria, gdzie na każde miejsce zgłosiło się ponad 15 osób. Popularnymi kierunkami są również: Dietetyka – ponad 13 osób na jedno miejsce, oraz Finanse i rachunkowość, gdzie na jedno miejsce przypada ponad 5 osób.

Na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego najbardziej popularnym kierunkiem jest Lekarsko-dentystyczny – ponad 18 zgłoszeń na jedno miejsce. Dużym zainteresowaniem cieszy się również kierunek Lekarski - ponad 13 zgłoszeń na jedno miejsce, a także Analityka medyczna – ponad 7 zgłoszeń na jedno miejsce.

Z kolei na Akademii Muzycznej najbardziej obleganym kierunkiem jest Wokalistyka, na której na jedno miejsce chętnych jest sześć osób. Nieco mniejsze zainteresowanie dotyczy Instrumentalistyki, na którą na każde miejsce jest trzech chętnych.

Lidia Majdecka z Akademii Wychowania Fizycznego podała, że na kierunek Wychowanie fizyczne na 150 miejsc zgłosiło się blisko 400 osób, na Fizjoterapię, gdzie jest taki sam limit – 270 chętnych, a na kierunku Sport o 36 miejsc walczy w sumie 265 chętnych. Na kierunku Turystyka i rekreacja o ponad 250 miejsc stara się niespełna 230 chętnych. Jak dodała, limity najprawdopodobniej ulegną zmianie.

PAP - Nauka w Polsce

rpo/ mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022