Rozpoczęły się wykopaliska na grodzisku w Surażu

13 lipca rozpoczęły się badania wykopaliskowe na jednym z najważniejszych wczesnośredniowiecznych grodzisk Podlasia – Surażu. Celem prac jest odpowiedź na pytanie, czy znajdujące się na brzegu Narwi potężne wały stanowią pozostałość grodu z XI-XII w., czy też jest to relikt średniowiecznego litewskiego zamku - poinformował PAP Dariusz Krasnodębskiego, kierownik projektu z ramienia Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk z Warszawy.

„Nazwa grodu pojawiła się po raz pierwszy w źródłach historycznych w ostatniej ćwierci XIV w. jednak przypuszczamy, że już we wczesnym średniowieczu istniało tu grodzisko mazowieckie lub jak chce część badaczy – ruskie, strzegące ziem słowiańskich przed najazdami Jaćwingów” – mówi naukowiec.

W latach 70-tych archeolodzy badali cmentarzysko z XII w. odkryte na terenie dzisiejszego Rynku Kościelnego w Surażu. Natomiast w czasie wykopalisk przedwojennych w obrębie grodu udało im się znaleźć fragmenty naczyń ceramicznych z XI-XII wieku. To przesłanki wskazujące na to, że twierdza mogła istnieć w tej miejscowości znacznie dłużej.

„Jednak wykopaliska te, prowadzone przez nauczyciela miejscowej szkoły Aleksandra Stafińskiego, którego wspomagał z Grodna kustosz tamtejszego muzeum Józef Jodkowski, nie dały jednoznacznej odpowiedzi, co do początków grodu. Interpretację wyników utrudnia także fakt, że przechowywana w Grodnie dokumentacja z badań, jak i część zabytków uległy zniszczeniu i rozproszeniu w czasie II wojny światowej” – wyjaśnia Krasnodębski.

Prace prowadzone są w ramach polsko-litewskiego projektu badawczego pt. „Suraż i Liškiava - średniowieczne ośrodki władzy na pograniczu Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego”, finansowanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Wykopaliska potrwają do końca sierpnia.

szz/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera