
Profesor Robin Lyth Hudson, wybitny brytyjski matematyk, został w poniedziałek doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w Pałacu Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej w Łodzi.
Rektor Uł prof. Włodzimierz Nykiel nie krył zadowolenia z faktu, że uczelnia w gronie honorowych doktorów będzie miała „tak znakomitego uczonego”, który „jest wybitnym specjalistą z zakresu prawdopodobieństwa kwantowego i współtwórcą kwantowego rachunku stochastycznego”.
Nykiel przypomniał, że senat UŁ uchwałę o nadaniu Hudsonowi tytułu doktora honoris causa podjął 10 grudnia 2012 r. Promotorem doktoratu został prof. Stanisław Goldstein a recenzentami byli: prof. Martin Lindsay z Lancaster University, prof. Marek Bożejko z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. Adam Paszkiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego.
W poniedziałek Goldstein przypomniał m.in., że Robin Hudson to jeden z twórców dyscypliny matematycznej znanej dziś jako probabilistyka kwantowa. „W tej dziedzinie pozostaje niekwestionowanym autorytetem jako współtwórca pierwszych twierdzeń granicznych oraz najistotniejszych twierdzeń kwantowego rachunku stochastycznego” – powiedział Goldstein.
Hudson, który na uroczystość wręczenia doktoratu przyjechał z żoną Olgą, podczas krótkiego wystąpienia podziękował władzom UŁ za to, że doceniły jego dorobek naukowy. Podkreślił też, że Polskę i Wielką Brytanię dobre relacje łączą nie tylko na naukowych, ale też na wielu innych płaszczyznach.
„Ten tytuł to jeden z największych zaszczytów w mojej karierze naukowej. Polską matematyką interesowałem się już jako student. Później zaowocowało to współpracą z Uniwersytetem Łódzkim, na którym kiedyś spędziłem nawet kilka miesięcy jako profesor wizytujący. Mam bardzo dobre wspomnienia nie tylko z tej wizyty, ale również ze wszystkich innych kontaktów z polskimi naukowcami, którzy odwiedzali mnie również w Nottingham” – powiedział nowy doktor honorowy UŁ.
73-letni Hudson (ur. 4 maja 1940 r. w szkockim Aberdeen) w 1958 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie w Oxfordzie. Na zdobycie, z wyróżnieniem, tytułu magistra potrzebował zaledwie trzech lat. W 1966 r. uzyskał stopień doktora matematyki. Dwa lata wcześniej związał się z Uniwersytetem w Nottingham, gdzie pracował do 1998 r. Przez ostatnie lata kariery naukowej był zatrudniony na Uniwersytecie w Loughborough. Obecnie jest emerytowanym profesorem obu tych uczelni.
Od początku swojej działalności naukowej Hudson interesował się kwantowymi aspektami teorii prawdopodobieństwa. Potem zainteresował się też niekomutatywnymi martyngałami i rachunkiem stochastycznym. W swoim dorobku ma ponad 100 prac naukowych. Wypromował też 13 doktorów.
PAP - Nauka w Polsce
duk/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.