W grunwaldzkim muzeum wystawa historii łuku

Od krzemiennych grotów, przez bogato zdobione łuki pochodzenia wschodniego aż po współczesne kusze używane przez sportowców można oglądać na wystawie w Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku. Wystawa, na której zgromadzono ponad 100 eksponatów, czynna będzie do jesieni.

Jak podał PAP Sławomir Moćkun z grunwaldzkiego muzeum, łuk niezależnie od długości i szerokości geograficznej towarzyszy człowiekowi od epoki kamienia po dzień dzisiejszy. W starożytności czczony niczym świętość, przez wieki odzwierciedlał status społeczny posiadacza, służył jako broń, narzędzie zdobywania pożywienia, a obecnie umożliwia uprawianie sportu czy hobby - podkreślił.

Najstarsze eksponaty zgromadzone na wystawie - krzemienne groty pochodzą z X wieku p.n.e. Na wystawie znalazły się też groty z epoki rzymskiej, a także pochodzące z różnych okresów średniowiecza.

Do najciekawszych zabytków zaliczyć należy strzałę z IX wieku znalezioną na Ostrowie Lednickim, a więc z początków państwa polskiego. Jest także kolekcja łuków kompozytowych z okresu od XVI do XIX wieku, używanych w Europie Wschodniej i Azji. Łuk kompozytowy jest zbudowany z różnorodnych materiałów - ścięgien, rogu i drewna łączonych warstwami, a końce ramion wygięte ma ku przodowi. Ta budowa zapewnia szybszy lot strzały, a co za tym idzie większą siłę rażenia

W muzeum można obejrzeć bogato zdobione kompozytowe łuki z Indii, Persji, Pakistanu, Chin czy też Tybetu. Jest także np. łuk egzaminacyjny chińskiej armii o naciągu 100 kg, a także unikatowy łuk typu krab.

Zwiedzający mogą także obejrzeć oryginalne strzały sprzed kilkuset lat, służące do polowania na ptaki, strzelania na odległość czy przebijania zbroi.

Broń można nie tylko obejrzeć ale także wypróbować. Na specjalnym stoisku prezentowane są łuki historyczne, sportowe i myśliwskie, w tym niezwykle ciekawe łuki stalowe i składane. Widzowie mogą naciągnąć cięciwę łuku o sile 40 kg, by chwilę później sprawdzić działanie łuku bloczkowego typu Rambo.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, firmy AMM Archery oraz z prywatnych kolekcji.

PAP - Nauka w Polsce

ali/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera