
Rodzice, którzy chcą zobaczyć, co tak ekscytuje ich dzieci w tym Koperniku, pary i single powyżej 18. roku życia mogą skorzystać z wieczorów tylko dla dorosłych w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Pierwszy "Kopernik po godzinach" odbędzie się 23 maja. Początek od godz. 19.
Idea „lejtsów” – czyli wieczorów dla dorosłych od lat z powodzeniem funkcjonuje np. w Londynie. Muzea udostępniają wówczas swoją ekspozycję poza standardowymi godzinami otwarcia, a możliwości zwiedzania towarzyszą dodatkowe atrakcje. Centrum Nauki Kopernik jest pierwszą polską instytucją, która organizuje tego rodzaju akcję.
„Każdy wieczór to szczególne wydarzenie, skoncentrowane wokół innego zagadnienia. Wybierając tematy, inspirowaliśmy się tytułami literackimi i filmowymi. Taka gra w skojarzenia gwarantuje ciekawy program, niestandardowe podejście do nauki i świetną zabawę” – informuje rzecznik prasowy CNK Katarzyna Nowicka.
Pierwszemu z wieczorów będzie patronowała „Gra w klasy” - słynna książka Julio Cortazara z 1963 roku. Jak wyjaśniają organizatorzy, świadomie lub nie, codziennie podlegamy mechanizmom gier. Jak one działają? Jak je rozpoznawać? Interpretować za ich pomocą rzeczywistość? Podczas tego wieczoru poznamy wiele aspektów gier: począwszy od psychologii, a kończąc na grze aktorskiej.
Poza zwiedzaniem wystaw, organizatorzy proponują 10-30-minutowe warsztaty, projekcje filmów, spektakle, gry, wykłady, spotkania z ekspertami i koncerty. Także planetarium Niebo Kopernika przygotowuje specjalne pokazy nieba na żywo, związane z tematyką poszczególnych wieczorów.
W programie pierwszego ze spotkań znalazły się: gra na syntezatorze Reactable i tabletach Samsung; warsztaty z ekspertami teorii gier; spektakl Klubu Komediowego Chłodna 25 i Teatru Improwizowanego KLANCYK – „Komora maszyny losującej jest pusta”; minilaboratoria „Latający robot” i „Świetlny Labirynt”; gra terenowa szlakiem tematu wieczoru; sety didżejskie przy lampce wina.
„Można skorzystać ze wszystkich atrakcji. Można wybrać jedną lub kilka. Można po prostu eksperymentować na wystawach. Albo posłuchać muzyki i porozmawiać z przyjaciółmi przy lampce wina. Jak zwykle w +Koperniku+, obowiązuje pełna wolność wyboru” – wyjaśnia rzecznik CNK.
Z atrakcji mogą korzystać wszyscy ciekawscy dorośli. Single i pary, grupy znajomych, rodzice, którzy chcą zobaczyć, co tak ekscytuje ich dzieci w tym +Koperniku+, którzy mają chęć na nietypową randkę.
Bilety można rezerwować przez internet na stronie: www.kopernik.org.pl lub kupić w kasie w dniu wydarzenia od godz. 18.45.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.