30 lat temu odkryto wirusa HIV

20 maja 1983 roku na łamach „Science” ukazał się artykuł, informujący o zidentyfikowaniu retrowirusa, mającego związek z zachorowaniem ma zespół nabytego niedoboru odporności (AIDS). Później nazwano go wirusem HIV.

Odkrycia dokonał francuski zespół Luca Montagniera, pracujący w Instytucie Pasteura. W roku 1984 wirus został też wyizolowany przez amerykański zespół Roberta Gallo, który dowiódł, że to właśnie ten wirus powoduje AIDS.

Za wyizolowanie wirusa HIV Luc Montagnier wraz z Françoise Barré-Sinoussi otrzymali w 2008 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Chociaż HIV należy do najlepiej poznanych wirusów, cechuje go duża zmienność, utrudniająca leczenie. Rozmaite formy wirusa występują nawet u jednego pacjenta w różnych okresach rozwoju choroby.

Wirus HIV atakuje komórki mające na swojej powierzchni CD4 – limfocyty T pomocnicze, makrofagi i komórki mikrogleju. Wirus może być przenoszony drogą płciową lub poprzez transfuzję zakażonej krwi, używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób, poprzez łożysko lub krew w trakcie porodu oraz z mlekiem matki. AIDS pojawia się po kilku miesiącach lub po kilku latach (choć niekiedy dużo później), natomiast przeciwciała – zwykle już po kilku tygodniach. Dlatego na podstawie obecności przeciwciał można rozpoznać AIDS i nosicielstwo HIV.

W ciągu 30 lat wirus HIV zabił około 30 milinów ludzi, zaś liczbę zakażonych ocenia się na 34 miliony. Dzięki pojawieniu się leków antyretrowirusowych (w roku 1996) można powstrzymać postęp choroby i utrudnić jej rozprzestrzenianie się. Jednak prace nad opracowaniem szczepionki nie dały pomyślnych wyników.

W marcu 2013 roku amerykańscy lekarze ogłosili, że udało im się wyleczyć dziecko zarażone wirusem HIV. W 30 godzin po urodzeniu został podany pierwszy koktajl leków. Po 10 miesiącach terapii u dziecka nie wykryto wirusa. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera