Uczelnie i instytucje

UMCS otworzył Inkubator Medialno-Artystyczny

Sala widowiskowa, studia radiowe i telewizyjne, pracownie wyposażone nowoczesny sprzęt multimedialny znajdują się w Inkubatorze Medialno-Artystycznym otwartym w czwartek na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

„W inkubatorze będą się kształcić głównie studenci dziennikarstwa i kierunków artystycznych, ale też innych, np. filologii czy socjologii. Będzie to także dobre narzędzie promocji uniwersytetu czy współpracy z biznesem lub samorządami. Możliwości są bardzo duże” - powiedział rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski.

Inkubator kosztował blisko 20 mln zł. 75 proc. tych kosztów pokryła dotacja z funduszy unijnych, którą UMCS otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

W Inkubatorze znajdują się: sala widowiskowo-kinowa z funkcją kina 3D i systemem dźwięku przestrzennego Dolby Digital, studio telewizyjne, dwa studia radiowe. Są też sale do montażu i reżyserii wizji i dźwięku, a także wielozadaniowa pracownia komputerowa, w której urządzono 16 stanowisk. Jest również sala tłumaczeń symultanicznych wyposażona w 16 kabin dla tłumaczy. Ponadto urządzono tu kilka charakteryzatorni, są też sale seminaryjne. Inkubator jest wyposażony w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, m.in. kamery i komputery do nauki montażu.

Inkubator ma być ośrodkiem o charakterze interdyscyplinarnym i łączyć edukację z kulturą, sztuką i mediami. Będą się tu odbywały głównie zajęcia dydaktyczne, ale mieścić się tu będzie również Akademickie Radio Centrum. Ponadto inkubator może być wykorzystywany do organizowania koncertów, debat naukowych czy multimedialnych wydarzeń kulturalnych z wykorzystaniem nowych technologii.

Pierwsze imprezy i wydarzenia w Inkubatorze zaplanowano w maju - 17 maja rozpoczną się pokazy ponad 300 filmów z 11. Festiwalu Filmów Studenckich organizowanym przez PWSF w Łodzi, a 23 maja odbędzie koncert inaugurujący międzynarodowy festiwal chórów uniwersyteckich miast partnerskich Lublina. Podczas Nocy Kultury w Lublinie 8/9 czerwca w sali widowiskowej Inkubatora student UMCS Łukasz Jemioła w koncercie pt. „Lutofuzja” zaprezentuje utwory Witolda Lutosławskiego na jazzowo.

Na UMCS na wszystkich typach studiów na 10 wydziałach studiuje blisko 24,5 tys. osób. Uczelnia zatrudnia ok. 1,8 tys. nauczycieli akademickich. (PAP)

ren/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  06.05.2024. Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski. PAP/Rafał Guz

    Prezes PAN: cieszę się, że zmiany personalne w ministerstwie nauki się dokonały; mam nadzieję na dialog

  • , 14.01.2025. Wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (2L), wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P), poseł Lewicy Marcin Kulasek (L) i zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk (P) podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (sko) PAP/Albert Zawada

    Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera