Dziesięciodniowy zarost - najatrakcyjniejszy

Zarost mężczyzny ma wpływ na to, w jaki sposób oceniają go inni. Z badań opublikowanych w piśmie "Evolution and Human Behavior" wynika, że zarówno kobietom, jak i mężczyznom najwięcej najbardziej podobają się mężczyźni z dziesięciodniowym zarostem, zaś za najmniej atrakcyjnych uważają tych z zarostem pięciodniowym.

Badacze z University of New South Wales poprosili grupę 351 kobiet i 177 heteroseksualnych mężczyzn o ocenę atrakcyjności dziesięciu panów, z których każdy został sfotografowany bez zarostu, z pięcio- i dziesięciodniowym zarostem oraz z pełną brodą.

Za najbardziej atrakcyjnych uznani zostali panowie z zarostem dziesięciodniowym. Brodaci mężczyźni zdobyli z kolei najwięcej punktów podczas oceny zdrowia i umiejętności rodzicielskich. Badani uznali, że są oni w stanie lepiej chronić swoje potomstwo i więcej w nie inwestować. Jednocześnie brodacze zostali przez wszystkich uznani za bardziej agresywnych.

Po porównaniu informacji na temat fazy cyklu miesiączkowego badanych kobiet i przyjmowania przez nie tabletek antykoncepcyjnych badacze stwierdzili, że ocena atrakcyjności nie uległa zmianie, jednak panie w fazie owulacji jako najbardziej męskich wskazywały panów z pełną brodą. (PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera