Sejsmolog: Iran leży w regionie o skomplikowanej tektonice

Wtorkowe trzęsienie ziemi w Iranie nastąpiło w regionie o bardzo skomplikowanej tektonice, gdzie zbiegają się trzy płyty tektoniczne: euroazjatycka, arabska i afrykańska - powiedziała PAP prof. Beata Orlecka-Sikora z Instytutu Geofizyki PAN.

"Gdyby trzęsienie wydarzyło się trochę bardziej na południe, bliżej morza, pojawiłoby się dodatkowo zagrożenie tsunami. Na szczęście sytuacja jest pod tym względem bezpieczna, gdyż jest to trzęsienie kontynentalne" - zaznaczyła sejsmolog z PAN.

Wstępne dane dotyczące obecnego trzęsienia świadczyły o tym, że jego hipocentrum znajduje się na głębokości ok. 100 km., ale kolejne analizy mówiły już o około 50 kilometrach - poinformowała prof. Orlecka-Sikora. Jak dodała, trzęsienie to odnotowały również instrumenty Polskiej Sieci Sejsmologicznej Instytutu Geofizyki PAN.

Jak podkreśla naukowiec, tak silne trzęsienia ziemi zdarzają się w tym rejonie co kilkadziesiąt lat. Trzęsienie (choć słabsze, o magnitudzie 6,6) nastąpiło tam choćby w 2003 r. Doszło do niego w miejscowości Bam w prowincji Kerman, w południowo-wschodnim Iranie. Skutkiem wstrząsu była śmierć ponad 26 tys. mieszkańców, a liczba rannych sięgnęła 30 tys.

Magnitudę trzęsienia ziemi w Iranie oszacowano wstępnie na 7,8. "Było ono bardzo silne" - podkreśliła profesor i dodała, że po tak dużym wstrząsie należy się też spodziewać wstrząsów następczych. Zaznaczyła, że na skutki wstrząsu mogły być narażone tereny zamieszkałe przez ponad 700 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 04.03.2024. Wiosenna migracja ptactwa wodnego na rozlewiskach Parku Narodowego Ujście Warty w okolicach Słońska. PAP/Lech Muszyński

    Ponad 7 mln zł na rewitalizację siedlisk i ochronę ichtiofauny w PN „Ujście Warty”

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy sprawdzili jak globalne zmiany środowiskowe wpływają na rozmieszczenie łosia w Eurazji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera