Obszary Natura 2000 w Lubuskiem pod okiem ornitologów

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie podpisał umowę ze szczecińską firmą na wykonanie monitoringu ornitologicznego lęgowych i migrujących gatunków ptaków na obszarach Natura 2000 w woj. lubuskim.

Jak poinformował w środę PAP Stanisław Bąkowski z RDOŚ w Gorzowie, monitoring obejmie obszary: Doliny Dolnej Noteci, Puszczy Noteckiej, Puszczy Barlineckiej oraz Doliny Środkowej Odry – to cztery z 12 cennych pod względem ornitologicznym obszarów Natura 2000 w tym regionie. Ornitolodzy przez cały rok będą cyklicznie sprawdzali liczebność ptactwa i zbierali inne dane dotyczące poszczególnych gatunków.

„Wyniki tych badań mają na celu uzyskanie informacji o stanie populacji ptaków na wybranych obszarach Natura 2000, określenie zmian zasięgu rzeczywistego występowania populacji gatunku w obszarze oraz ocenę zdolności reprodukcyjnych na podstawie informacji o rozrodzie m.in. bociana białego, łabędzia niemego, bielika, kani rudej, kani czarnej oraz rybołowa” - wyjaśnił Bąkowski.

Monitoring, którego wyniki zostaną upowszechnione na stronie internetowej RDOŚ w Gorzowie, ma być narzędziem oceny skuteczności działań ochronnych wynikających z wdrażania Dyrektywy Ptasiej oraz Dyrektywy Siedliskowej.

Bąkowski dodał, że wnioski z obserwacji posłużą do określania strategii gospodarowania zasobami biologicznymi i procesu podejmowania decyzji dotyczących potencjalnych działań służących ochronie zagrożonych gatunków. Ma to m.in. wypływ na decyzje środowiskowe dotyczące działalności gospodarczej na obszarach sieci Natura 2000.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Przyrodnicy i aktywiści apelują do europosłów, by zagłosowali przeciwko osłabieniu ochrony wilka w UE

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Centrum obrazowania cyfrowego roślin otwarte w Uniwersytecie Przyrodniczym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera