Uczeń z Krakowa wygrał olimpiadę astronomiczną

Licealista z Krakowa, Paweł Zalecki, wygrał finałowe zawody 56. Olimpiady Astronomicznej, które odbyły się w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Laureaci olimpiady będą reprezentować Polskę na międzynarodowej olimpiadzie z astronomii.

Olimpiada astronomiczna ma w Polsce bardzo długą tradycję, w tym roku odbyła się już po raz 56. Biorą w niej udział uczniowie szkól gimnazjalnych i średnich. Zawody są kilkuetapowe, najpierw uczestniczy rozwiązują zadania w domu, później odbywają się zawody okręgowe, a na koniec finał.

Zawody finałowe 66. Olimpiady Astronomicznej 2012/2013 rozegrano tradycyjnie w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Odbywały się w dniach od 8 do 11 marca.

Zwycięzcą został Paweł Zalecki z II klasy V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Drugie miejsce zajął Jakub Ahaddad z III klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, najniższy stopień podium przypadł ex aequo trzem osobom: Wojciechowi Marciniakowi (III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej R.P. w Gdyni), Damianowi Mazurkowi (I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie) i Tomaszowi Różańskiemu (III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu),

Laureaci olimpiady będą tworzyć polską reprezentację na międzynarodowe zawody astronomiczne, które odbędą się w Grecji. W ubiegłych latach nasi uczniowie mogli poszczycić się medalami z międzynarodowej olimpiady.

Liceum im. Witkowskiego w Krakowie, do którego uczęszcza zwycięzca, może poszczycić się aż trzema finalistami krajowej olimpiady na 21 uczestników finału.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Scanway ma zamówienie od Intuitive Machines na dostarczenie instrumentu do obserwacji Księżyca

  • Fot. Adobe Stock

    W sobotę zacznie się astronomiczna zima

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera