W Radomiu powstało Centrum Innowacji i Technologii

W poniedziałek otwarto Radomskie Centrum Innowacji i Technologii. Placówka ma być łącznikiem między nauką a biznesem. W ramach centrum powstanie inkubator technologiczny i park naukowo-technologiczny. Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 120-160 mln zł.

Projekt realizowany jest z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu. Jak podkreślał prezes ARP Wojciech Dąbrowski, jego realizacja wiąże się ze zwiększeniem transferu technologii i przepływu wiedzy między instytucjami naukowymi a biznesem.

Dąbrowski zaznaczył, że Radomskie Centrum Innowacji i Technologii (RCIT) będzie oferowało przedsiębiorcom usługi doradcze, związane z poszukiwaniem nowych technologii, pomagało w znalezieniu partnerów biznesowych.

Według obecnej na uroczystości marszałek Sejmu Ewy Kopacz, dzięki nowo powstałej placówce Radom ma szansę na rozwój przemysłu, szkolnictwa wyższego oraz na nowe miejsca pracy.

Kopacz przypomniała, że Radom ma długoletnie tradycje przemysłowe. „Wracając do dawnej tradycji, a dzisiaj korzystając z innowacyjnych rozwiązań, możemy skutecznie połączyć tradycję i nowe oblicze Radomia” – stwierdziła marszałek Sejmu.

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski, który także uczestniczył w otwarciu placówki, zaznaczył, że Centrum Innowacji i Technologii w Radomiu „wypełni lukę inwestycyjną na południowym Mazowszu”. Według niego inwestorów mogą przyciągnąć do tego regionu właśnie innowacyjne technologie i rozwiązania.

Jednym z elementów projektu ma być inkubator technologiczny. Jego budowa rozpocznie się w trzecim kwartale tego roku. Ma to być nowoczesny, wielofunkcyjny ośrodek, w którym siedzibę znajdą przedsiębiorcy zaangażowani w innowacyjne przedsięwzięcia, znajdujące się w początkowej fazie rozwoju. Koszt budowy wraz z wyposażeniem szacowany jest na ok. 16-24 mln zł.

Ostatnia faza projektu to budowa parku naukowo-technologicznego, który ma być powstać na bazie dotychczasowych obiektów Fabryki Broni „Łucznik”; zakład obecnie buduje nową siedzibę. Szacunkowy koszt inwestycji, której realizacja ma rozpocząć się w 2016 r. to ok. 100-150 mln zł.

Centrum Innowacji i Technologii powstało na terenie radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej SSE Euro-Park Wisłosan.

RCIT jest projektem, który będzie integrować działania instytucji reprezentujących władze samorządowe, środowisko naukowe Radomia, przedsiębiorców oraz instytucje społeczne zaangażowane w rozwój przedsiębiorczości w regionie radomskim.

Kluczowymi partnerami projektu są: Agencja Rozwoju Przemysłu, Fundacja Centrum Innowacji FIRE, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Urząd Miejski w Radomiu, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

ilp/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Naukowcy z Opola i Krakowa zbadają elastyczność energetyczną budynków

  • Adobe Stock

    Szczecin/ Beton żelowy – naukowiec ZUT wynalazł innowacyjną technologię dla budownictwa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera