Ukazał się pierwszy anglojęzyczny numer „Zeszytów oświęcimskich” o nazwie „Auschwitz Studies”. To wydawnictwo naukowe, w którym publikują historycy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – poinformował w środę rzecznik placówki Jarosław Mensfelt.
„Muzealne wydawnictwo opublikowało dotychczas 27 numerów +Zeszytów+ w języku polskim oraz 25 w niemieckim. +Auschwitz Studies+ zastąpią obecnie wersję niemieckojęzyczną” – powiedział Mensfelt. Jak dodał, dzięki temu placówka dotrze z wydawnictwem do szerszego grona czytelników. Pierwsze wydanie angielskie otrzymało numer 26, aby zachować dotychczasową numerację.
„Głównym tematem +Auschwitz Studies+ są kwestie obywatelstwa państwowego esesmanów z Auschwitz, które omawia specjalizujący się w historii niemieckich obozów koncentracyjnych Aleksander Lasik. Pozostałe artykuły przedstawiają m.in. dzieje podobozów Freudenthal, Kobier i Lichtewerden, początkowy etap deportacji Żydów zagłębiowskich do Auschwitz, a także historię obozowej drukarni i komanda strażackiego” – powiedział Jarosław Mensfelt.
Pierwszy numer periodyku ukazał się w 1957 r. Zakładano wówczas, że w wydawanej przez Muzeum publikacji ogłaszane będą przede wszystkim prace monograficzne, przyczynki do historii obozu oraz podobozów. Na łamach drukowane były też wyniki badań nad losami wszystkich deportowanych do Auschwitz więźniów. Najwięcej artykułów dotyczyło deportacji i zagłady Żydów, najliczniejszej grupy ofiar.
Jednym z najważniejszych i najwcześniej podjętych przedsięwzięć badawczych było ustalenie chronologii wydarzeń w niemieckim obozie Auschwitz. Wyniki badań publikowano na łamach „Zeszytów Oświęcimskich” od numeru drugiego z 1958 r. do siódmego z 1963 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1957 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie około 8 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych, w tym publikacje popularno-naukowe, wspomnienia, albumy, katalogi oraz przewodniki w ponad 20 językach.
PAP - Nauka w Polsce
szf/ abe/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.