Prekolumbijskie znaleziska w stolicy Meksyku

W stolicy Meksyku odkryto dwa groby z okresu XIV-XV wiek i liczne starsze artefakty – informuje serwis internetowy Art Daily.

Odkrycia dokonano podczas przygotowań do budowy nowego obiektu na terenie należącym do firmy farmaceutycznej, położonym na osiedlu Granada w dzielnicy Miguel Hidalgo, w północno-zachodniej części Dystryktu Federalnego obejmującego miasto Meksyk – stolicę kraju.

Po wykopaniu na stanowisku rowu o szerokości 1 metra, długości 10 metrów i głębokości 2 metrów okazało się, że w ziemi znajdują się rozmaite pradawne przedmioty.

Wezwani na miejsce archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH) po przeprowadzeniu badań ceramicznych przedmiotów ustalili, że na stanowisku znajdują się ślady ludzkiej obecności począwszy od okresu preklasycznego (ok. 1200-400 r. p.n.e.) do okresu późnego postklasycznego (ok. 1350-1519 r.) w historii Mezoameryki.

Wśród znalezisk znalazły się liczne fragmenty dzbanów, garnków i misek, z których wiele wykonano z użyciem czerwonego pigmentu, a także ceramiczne figurki przedstawiające domowe bóstwa opiekuńcze, wojowników i zwierzęta, a także bogów – jak w przypadku figurki Ehecatla-Quetzalcoatla – azteckiego boga wiatru.

Naukowcy odkryli też na stanowisku pochówek z ok. XIV-XV wieku, zawierający szczątki dwóch dorosłych osób, kobiety w wieku ok. 20 lat i mężczyzny w wieku ok. 40-45 lat, które zostaną szczegółowo zbadane w warunkach laboratoryjnych. (PAP)

jot/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nastolatki, które później chodzą spać, są mniej aktywne i jedzą więcej węglowodanów

  • Źródło: CAMS/ECMWF

    W czwartek i piątek pył saharyjski może dotrzeć do Europy południowo-wschodniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera