Uczelnie i instytucje

Siedem polskich uczelni wśród 500 najlepszych w rankingu Webometrics

Siedem polskich uczelni znalazło się wśród 500 najbardziej widocznych w sieci szkół wyższych w rankingu Webometrics. Z polskich uczelni najwyżej uplasował się Uniwersytet Warszawski, który zajął 234. miejsce.

Rok temu w najlepszej pięćsetce znalazło się pięć polskich uczelni, a dwa lata temu - tylko dwie nasze uczelnie.

W rankingu uwzględniono ponad 21 tys. instytucji związanych ze szkolnictwem wyższym z całego świata, w tym aż 450 jednostek z samej Polski. Pierwsze miejsca w rankingu zajęły uniwersytety amerykańskie. Najlepszy okazał się Uniwersytet Harvarda. Zaraz po nim uplasował się Uniwersytet Stanforda, a trzecie miejsce zajął Massachusetts Institute of Technology. W samej Unii Europejskiej najlepsze okazały się uniwersytety: Cambridge (14. miejsce na świecie) i Oxford (16. miejsce).

Uniwersytet Warszawski zajął 234. miejsce, w ciągu roku awansując aż o 113 oczek. Prześcignął tym samym Uniwersytet Jagielloński (w tym roku 311. miejsce), który przez rok spadł o 18 oczek. Z polskich uczelni w pierwszej 500. najlepszych uczelni świata znalazły się jeszcze Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (393. miejsce), Politechnika Wrocławska (412. miejsce), Uniwersytet Wrocławski (431. miejsce), Politechnika Warszawska (435. miejsce) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (488 miejsce).

Oprócz tych siedmiu uczelni, w pierwszym tysiącu uczelni, znalazło się jeszcze 13 innych polskich szkół wyższych.

Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas) - Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. W zestawieniu nacisk kładziony jest przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem Internetu. W rankingu nie są więc analizowane osiągnięcia naukowe, ale bazuje się raczej na materiałach udostępnianych w Internecie przez poszczególne uczelnie.

Pod uwagę są brane m.in. rozwój komunikacji między naukowcami w sieci, np. za pomocą wydawnictw internetowych, czy repozytoriów wiedzy, znaczenie przedsięwzięć typu Open Access, pozycjonowanie stron uczelni w internecie. „Webometrics Ranking of World Universities” wystartował oficjalnie w 2004 roku i jest odświeżany dwa razy w roku.

Pełny ranking pod adresem: http://www.webometrics.info/en

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera