W Nepalu rozpoczęło się liczenie tygrysów

Setki zoologów rozpoczęło we wtorek przeszukiwanie lasów porastających południowe obszary Nepalu w celu ustalenia liczby zagrożonych wymarciem królewskich tygrysów bengalskich.

Ustalenie aktualnej liczby tych pięknych drapieżników jest niezbędne, aby można było przystąpić do realizacji programu, którego celem jest podwojenie ich populacji do roku 2022.

Według badań sprzed kilku lat Nepal zamieszkiwało 176 tygrysów bengalskich. Ich liczba stale się zmniejsza bowiem padają one ofiarami kłusowników a ponadto kurczy się obszar ich naturalnego środowiska.

Spis zostanie przeprowadzony w kilku parkach narodowych południowego Nepalu, które częściowo leżą na terytorium Indii. Kraj ten dokona podobnego spisu po swojej stronie granicy.

"Równoczesny spis pozwoli uniknąć podwójnego policzenia tego samego tygrysa, który przekroczy granicę bowiem jego ruchy będą śledzone przez kamery obu krajów" - powiedział Maheshwar Dhakai, ekolog z nepalskiego Departamentu Parków i Dzikiej Zwierzyny.

W lasach i dżunglach Bangladeszu, Indii i Nepalu żyły niegdyś tysiące tygrysów. Obecnie ich liczbę szacuje się na ok. 3 tys. (PAP)

jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy opracowali nową metodę produkcji nawozu z mocznika

  • Fot. Adobe Stock

    Otłuszczone mięśnie zwiększają ryzyko chorób serca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera