Nauka dla Społeczeństwa

29.02.2024
PL EN
14.01.2013 aktualizacja 14.01.2013

Leki na cukrzycę mogą zapobiec zaburzeniom rytmu serca

Po raz pierwszy udało się wykazać, że stres metaboliczny sprzyja wystąpieniu przedsionkowych zaburzeń rytmu – w tym migotania przedsionków – a niektóre leki na cukrzycę mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu zaburzeń rytmu - informuje pismo „Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology”.

Zespół kierowany przez naukowców z University of Bristol (W. Brytania) wykazał, że stres metaboliczny – wywoływany przez niedostateczny dopływ tlenu do serca (na przykład na skutek zablokowania tętnicy wieńcowej) powoduje wyraźne zmiany w aktywności elektrycznej przedsionków – czyli górnej części serca. Podobną zależność zaobserwowano znacznie wcześniej w przypadku komór serca - czyli jego dolnej części. Przedsionki przyjmują krew żylną i tłoczą do komór, które wtłaczają ją do krwioobiegu.

Naukowcy ustalili, że na aktywność elektryczną przedsionków pod wpływem stresu metabolicznego wpływają szczególne białka – kanały KATP.

Kanały KATP uaktywniają się, gdy wewnątrz komórek spada poziom ATP – związku dostarczającego energię potrzebną do prowadzenia procesów metabolicznych. Na przykład kanały KATP w trzustce są zaangażowane w regulację wydzielania insuliny, a leki działające na te kanały są stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2.

W przypadku serca stres metaboliczny może uaktywnić kanały KATP w przedsionkach, – co z jednej strony może chronić komórki serca przed uszkodzeniem, z drugiej zaś - przyczynić się do zaburzeń w aktywności elektrycznej. Migotanie przedsionków, samo w sobie niezbyt groźne, zwiększa zagrożenie udarem.

Możliwe, że działając na KATP w sercu można będzie także zapobiec migotaniu przedsionków. Stosując leki używane przez pacjentów chorych na cukrzycę – glibenklamid i tolbutamid – udało się zapobiec następstwom stresu metabolicznego i przedsionkowym zaburzeniom rytmu. Niezbędne są jednak dalsze prace - być może uda się opracować leki działające na KATP, specyficznie zapobiegające przedsionkowym zaburzeniom rytmu.(PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024