Menopauza związana z pogorszeniem funkcji poznawczych

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że kobiety w okresie okołomenopauzalnym doświadczają trudności podczas uczenia się i zapamiętywania. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Menopause".

Badacze z University of Rochester Medical Center (URMC) potwierdzili zasadność skarg wielu kobiet znajdujących się na etapie przekwitania i wykazali, że okres ten może wiązać się z istotnym pogorszeniem funkcjonowania procesów poznawczych. Menopauza koreluje z upośledzeniem werbalnego uczenia się i zapamiętywania, jak również źle wpływa na drobne umiejętności motoryczne.

Spadek formy umysłowej zaznacza się najdotkliwiej u kobiet we wczesnym okresie pomenopauzalnym, czyli do roku po wystąpieniu ostatniej menstruacji.

Pogorszenie funkcjonowania poznawczego może przejawiać się najintensywniej podczas wykonywania codziennych czynności, które do tej pory nie przysparzały żadnych trudności. Kobiety w okresie menopauzy mogą mieć problem z koncentracją, zapamiętywaniem nowego numeru telefonu, czy przywoływaniem z pamięci listy zakupów.

Naukowcy doszli do powyższych wniosków po przeprowadzeniu kilku testów mierzących umiejętności poznawcze na kobietach, które znajdowały się na różnych etapach życia: późny okres reprodukcyjny, okres przedmenopauzalny, menopauzalny i pomenopauzalny. Kontrolowali również obecność i wpływ czynników takich, jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, depresja i niepokój oraz mierzyli poziom estradiolu we krwi.

Okazało się, problemy zdrowotne, które mogłyby wpływać na kondycję umysłową badanych oraz zawartość estradiolu we krwi nie stanowiły wystarczającego wyjaśnienia dla pogorszenia funkcji poznawczych.

"Wyniki badań sugerują, że ubytki poznawcze w tym okresie są procesami niezależnymi, a nie konsekwencjami braku snu lub depresji" - komentuje Miriam Weber, główna autorka badania. (PAP)

ooo/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Mniejsze ryzyko cesarskiego cięcia po szczepionce przeciwko Covid-19

  • Wyniesienie kapsuły w ramach misji testowej Starliner, Floryda, USA, 05 czerwca 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

    NASA/ Statek Starliner wróci na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera