Uczelnie i instytucje

Nowa siedziba Biblioteki Głównej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Kosztem 3 mln zł w dawnym rektoracie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w ścisłym centrum Katowic, stworzono nową siedzibę biblioteki głównej uczelni. W poniedziałek oficjalnie otwarto książnicę.

„W przypadku tak ekspansywnego rozwoju medycyny, dziedziny, która ma skutecznie pomagać cierpiącemu człowiekowi, szybkie dotarcie do publikacji na temat najnowszych metod leczenia czy wyników badań klinicznych jest sprawą kluczową. Dlatego podejmowane przez władze uczelni decyzje inwestycyjne nie mogły pominąć tak ważnej jednostki, jaką jest biblioteka” – powiedział podczas uroczystości rektor uczelni prof. Przemysław Jałowiecki.

Księgozbiór placówki to ponad 140 tys. woluminów książek oraz ponad 30 tys. woluminów czasopism naukowych. Dostępnych jest też ponad 30 elektronicznych baz związanych z medycyną i naukami pokrewnymi.

Budynek, w którym mieści się biblioteka, został zaprojektowany w 1900 r. jako willa mieszkalna. W późniejszym okresie był przebudowywany na siedziby różnych banków. W 2001 roku zakupiła go ówczesna Śląska Akademia Medyczna. Przez kilka lat mieścił się tam rektorat uczelni. W 2012 roku ze środków własnych uczelni sfinansowano stworzenie w tym miejscu biblioteki.

Sieć biblioteczną Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach tworzą ośrodki biblioteczne działające w różnych miastach regionu: Biblioteka Główna w Katowicach, oddział w Katowicach-Ligocie, oddział w Sosnowcu oraz oddział w Zabrzu z Czytelnią w Zabrzu-Rokitnicy. W skład Biblioteki Głównej wchodzą: Dział Gromadzenia i Ewidencji Zbiorów, Dział Opracowania Zbiorów, Dział Obsługi Użytkownika, Dział Bibliografii i Dokumentacji.

Śląski Uniwersytet Medyczny kształci obecnie 9 tys. studentów. Na pięciu wydziałach uczelni, mieszczących się w Katowicach, Zabrzu, Sosnowcu i Bytomiu, kształceni są lekarze medycyny, lekarze dentyści, farmaceuci, analitycy medyczni, biotechnolodzy, a także specjaliści z zakresu zdrowia publicznego, medycyny ratunkowej, dietetyki, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii i kosmetologii.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ mlu/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Metropolia przeznaczyła 2,5 mln zł na 64 projekty swoich uczelni

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera