
Zmarł założyciel i organizator Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej prof. zw. dr hab. n. med. Andrzej Steciwko. Miał 62 lata.
Prof. Andrzej Steciwko rektorem Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu był w latach 2003 – 2011.
Obecny rektor opolskiej Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej dr Tomasz Halski napisał też w oświadczeniu zamieszczonym w niedzielę na stronie internetowej uczelni, że prof. Steciwko był organizatorem i wieloletnim kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, członkiem Polskiej Akademii Nauk, Prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, promotorem wielu młodych naukowców i lekarzy, a także autorem ponad 1100 publikacji - książek i artykułów, które ukazały się w renomowanych czasopismach medycznych.
Dr Halski dodał, że prof. Steciwko był także organizatorem kongresów Top Medical Trends oraz laureatem wielu nagród i wyróżnień odznaczonym m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Honorową Odznaką "Bene Meritus" przyznawaną za ofiarną służbę w ochronie zdrowia i życia ludzkiego oraz laureatem tytułu "Lider Roku w ochronie Zdrowia" i Człowiekiem Roku 2009 w ochronie zdrowia w konkursie "Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny".
"Żegnamy inspirującego i twórczego przełożonego, niezwykłego człowieka w kontaktach z innymi ludźmi. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy współpracować z Profesorem" – napisał dr Tomasz Halski. "Trudno myśleć, że już nigdy Pan Profesor nie zaszczyci naszego środowiska swoją obecnością, ale pozostanie w naszej najżyczliwszej pamięci na zawsze".
Prof. Andrzej Steciwko był specjalistą nefrologii, a także specjalistą II stopnia chorób wewnętrznych, balneologii, bioklimatologii, fizykoterapii i medycyny rodzinnej.
Jak podało wydawnictwo Termedia, współorganizator kongresu Top Medical Trends, prof. Steciwko zmarł nagle w nocy z soboty na niedzielę.
PAP - Nauka w Polsce
kat/ tpo/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.