Historia i kultura

Geopark chce utworzyć na Roztoczu samorząd województwa lubelskiego

Skamieniałe fragmenty drzew sprzed kilkunastu milionów lat mają być główną atrakcją geoparku „Kamienny Las na Roztoczu”, który chce utworzyć samorząd województwa lubelskiego.

„Będziemy dążyć do tego, aby przy udziale lokalnych samorządów powstało stowarzyszenie, które sporządzi projekt i sięgnie po środki europejskie potrzebne na utworzenie geoparku na Roztoczu i jego promocję. To bardzo dobry sposób na rozwijanie turystyki w regionie” – powiedział PAP wicemarszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Na Roztoczu jest wiele unikatowych miejsc gdzie można poznawać przebieg procesów geologicznych w różnych okresach dziejowych.

Do najciekawszych obiektów należą fragmenty skamieniałych sekwoi, liczących sobie kilkanaście milionów lat, które najliczniej występują w okolicach miejscowości Siedliska. Jest to atrakcja na światową skalę – uważa prof. Marek Krąpiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, szef zespołu naukowców, którzy przygotowali dokumentację projektowanego geoparku.

„Takie skamieniałe drzewa występują w Arizonie w USA, w Argentynie czy na Wyspie Lesbos, i turyści przyjeżdżają tam tysiącami. Te na Roztoczu są mało znane, choć opisywał je już Długosz. Geopark, należący do sieci UNESCO, byłby bardzo dobrą formą ich ochrony, a jednocześnie popularyzacji w interesie lokalnej społeczności” – powiedział PAP prof. Krąpiec.

Około 500 fragmentów skamieniałych pni drzew, różnej wielkości, można oglądać w muzeum w Siedliskach, utworzonym w budynku dawnej szkoły.

Projektowany geopark ma objąć ponad 600 kilometrów kwadratowych terenów leżących w powiatach tomaszowskim, biłgorajskim i zamojskim na Lubelszczyźnie oraz lubaczowskim na Podkarpaciu. Oprócz skamieniałych drzew można tu zobaczyć skamieliny stworzeń morskich, które występują m.in. w kamieniołomach w Krasnobrodzie, Bliżowie i Hucie Różanieckiej. Są tu też głazy narzutowe, jaskinie i wodospady.

Program tworzenia geoparków sformułował Oddział do Spraw Nauk o Ziemi UNESCO w 1997 r. Docelowo w sieci UNESCO ma być przeszło 500 geoparków, obecnie jest ich niespełna 100. W Polsce status geoparku UNESCO ma Łuk Mużakowa woj. lubuskim, obejmujący też tereny w Niemczech. Geoparkami krajowymi są natomiast Góra Św. Anny i Karkonoski Park Narodowy.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera