Historia i kultura

Rocznica Powstania Styczniowego w internecie

Miasto i Gmina Bodzentyn z Muzeum Historii Polski w Warszawie uruchomiły historyczny portal z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Znalazły się na nim zdjęcia z rekonstrukcji historycznych, niebawem opublikowane będą materiały dydaktyczne dla szkół.

Pomysłodawcą projektu „Powstanie styczniowe w małym miasteczku - historia i tradycja" jest pochodzący z Bodzentyna pedagog i dziennikarz „Mówią Wieki” Wojciech Kalwat. Jak wyjaśnił we wtorkowej rozmowie z PAP Kalwat, „Bodzentyn ma tak bogatą +styczniową+ historię, że materiały same się znajdują". "Zależy nam na tym, by zebrać je i udostępnić przede wszystkim do celów dydaktycznych" - powiedział.

Projekt jest realizowany wspólnie z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Na rocznicowym portalu mają znaleźć się m.in. scenariusze lekcji oraz materiały dydaktyczne pomocne w prowadzeniu lekcji o Powstaniu Styczniowym. Najmłodsi uczniowie znajdą tam np. czytanki – fabularyzowane opowiadania oparte na historycznych faktach związanych z powstaniem z 1863 roku.

Na portalu znajdą się także kazania powstańcze odnalezione w bodzentyńskiej parafii. „Nie są one kompletne, ale ich treść robi ogromne wrażenie” – zapewnił Kalwat. W homiliach ówcześni księża opowiadali wiernym o aktualnych antypolskich działaniach zaborcy. „Znajdują się tam słowa zachęty do oporu. Duchowni mówią o moskiewskich represjach. Przywołują wydarzenia warszawskie z kwietnia 1861 roku, czyli wielkiej masakry na Placu Zamkowym, w której zginęło 100 osób” – powiedział Kalwat. W homiliach znalazły się również historie Polaków zesłanych na Sybir.

Na portalu pod adresem www.bodzentyn.pl/powstanie1863 już zamieszczono zdjęcia z rekonstrukcji walk powstańczych wykonane w Muzeum Wsi Radomskiej w styczniu 2012 roku. Twórcy portalu na koniec stycznia planują dużą konferencję naukową, podczas której omówione zostaną wydarzenia sprzed 150 lat, przede wszystkim te, które rozegrały się na Kielecczyźnie.

Bodzentyn jest jednym z najstarszych miast w województwie świętokrzyskim. Przed Powstaniem Styczniowym liczył 1,3 tys. mieszkańców. Według historyków aż 100 mieszkańców wyruszyło do walki przeciw zaborcy. Niedługo po Powstaniu Styczniowym, w 1870 roku, władze carskie odebrały Bodzentynowi prawa miejskie. Miejscowość odzyskała je dopiero w 1994 roku. Obecnie Bodzentyn zamieszkuje 2,2 tys. osób. Miasto leży w północno-wschodniej części powiatu kieleckiego.(PAP)

mjk/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera