Uczelnie i instytucje

"Dziennik Gazeta Prawna": Za mało cudzoziemców na polskich uczelniach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Procentowo mamy najmniej zagranicznych studentów spośród wszystkich krajów unijnych – alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W roku akademickim 2011/2012 w polskich szkołach wyższych uczyło się 24,3 tys. cudzoziemców. Było ich o 13 proc. więcej niż roku poprzednim i niemal trzykrotnie więcej niż np. w roku 2004/2005 - wynika z obliczeń \"Dziennika Gazety Prawnej\" dokonanych na podstawie danych GUS.

Ale choć liczba obcokrajowców na naszych uczelniach rośnie, to pod względem ich udziału w ogólnej liczbie studentów, niezmiennie znajdujemy się na szarym końcu w całej Europie. Okazuje się bowiem, że w ubiegłym roku tylko 1,4 proc. naszych studentów było obcokrajowcami.

Z danych GUS wynika, że w przypadku Polski najwięcej cudzoziemców uczy się na uniwersytetach - w ub.r. było ich prawie 7 tys. Na drugim miejscu pod względem liczby zagranicznych studentów znajdują się uczelnie medyczne. Zagraniczna młodzież najczęściej wybiera studia w Polsce z prostego powodu - są znacznie tańsze niż w innych europejskich krajach.

PAP - Nauka w Polsce

tpo/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Projekt deregulacyjny dotyczący obowiązku wydawania dyplomów elektronicznych

  • 31.03.2025. Wiceminister nauki Marek Gzik. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Wiceminister nauki: potrzebny program finasowania badań stosowanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera