"Nowoczesny Uniwersytet" nagradza młodych badaczy z UW

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Doktoranci i młodzi doktorzy z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzący badania związane z gospodarką otrzymają 12 grudnia stypendia z programu „Nowoczesny Uniwersytet”. 44 stypendystów przez 12 miesięcy otrzymywać będzie po 2 tys. zł.

Laureatami programu „Nowoczesny Uniwersytet – kompleksowy program wsparcia dla doktorantów i kadry dydaktycznej Uniwersytetu Warszawskiego” zostały osoby z UW zajmujące się badaniami w dziedzinach istotnych dla rozwoju kraju, w szczególności nauk matematycznych, przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych.

Jak poinformowała w przesłanym PAP komunikacie rzeczniczka UW, Anna Korzekwa, wśród wyróżnionych znalazły się m.in. prace dotyczące: systemów partyjnych w krajach postkomunistycznych, nanowłókien węglika krzemu, dynamiki zderzeń atomów, jonów i cząsteczek w ultraniskich temperaturach, a także praca o szczepionkach nowej generacji.

Badania nad szczepionkami nowej generacji prowadzi stypendystka z Wydziału Biologii UW, Katarzyna Roeske. \"Celem jej prac jest stworzenie szczepu bakteryjnego, który byłby zdolny, by uodpornić organizm zwierzęcy na działanie patogenów wewnątrzkomórkowych.

\"Nie istnieje jeszcze szczepionka, która w pełni chroniłaby przed zakażeniami współczesnymi szczepami prątków gruźlicy Mycobacterium tuberculosis, wywołującymi infekcje oporne na leczenie dostępnymi antybiotykami\" - mówi laureatka i wyjaśnia, że nowatorski lek mógłby być wytwarzany np. na bazie bakterii Bacillus subtilis. Taka produkcja jak dodaje Katarzyna Roeske, \"byłaby ekonomiczna, bo bakteria ta jest gatunkiem rosnącym na nieskomplikowanych pożywkach hodowlanych, a także w standardowych i nieskomplikowanych warunkach\".

Stypendia dla doktorantów i doktorów to jedna z czterech części programu „Nowoczesny Uniwersytet”, mającego wzmocnić potencjał dydaktyczny UW. Oprócz stypendiów fundowane są także staże zagraniczne dla młodych doktorów, program dla profesorów wizytujących i program doskonalenia nauczycieli akademickich.

Nagrody dla doktorów i doktorantów sfinansowane zostały z Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Minister nauki D. Wieczorek z uczestnikami konkursu StRuNa 2024. Fot. mat. pars.

    Studenckie koła naukowe nagrodzone w 14. edycji konkursu StRuNa

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera