Uczelnie i instytucje

Rzeszowscy studenci anglistyki będą się mogli nauczyć chińskiego

Studenci filologii angielskiej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, którzy wybiorą specjalność tłumaczeniową z językiem chińskim będą mogli za darmo nauczyć się również tego języka. Taka możliwość pojawi się od roku akademickiego 2013/2014.

Rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna poinformowała PAP, że zajęcia językowe na specjalności poprowadzą lektorzy z Chin. Ponadto studenci anglistyki będą też mogli wyjeżdżać na bezpłatne profesjonalne, intensywne kursy języka chińskiego do Chin. Odbywać się one będą w partnerskiej uczelni chińskiej Ashan Normal University.

Do wyboru będzie roczny lub półroczny kurs. Zajęcia będą się odbywać sześć dni w tygodniu, po sześć godzin dziennie. Poprowadzą je wykwalifikowani fachowcy od dydaktyki nauczania języka chińskiego dla obcokrajowców.

Studenci będą odbywać kurs za darmo. Nie będą też pokrywać kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Po zakończeniu kursu otrzymają specjalny dyplom ukończenia.

Uczestnicy będą też mogli dodatkowo uzyskać państwowy chiński certyfikat językowy potwierdzający znajomość chińskiego na określonym poziomie.

Będzie to trzeci język, jakiego będą się uczyć studenci specjalności tłumaczeniowej na anglistyce. Oprócz angielskiego i chińskiego w programie studiów jest też do wyboru język niemiecki lub rosyjski.

Pasieczna zauważyła, że dla studentów to niepowtarzalna szansa zdobycia umiejętności biegłego władania trzema językami.

Patronat nad specjalnością objął Ashan Normal University, jedna z sześciu chińskich uczelni, z którymi nawiązała współpracę Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Pasieczna dodała, że uczelnia planuje kolejne inicjatywy w ramach współpracy polsko-chińskiej. Uczelnia zamierza m.in. utworzyć Klasę Konfucjusza, w której profesjonalni lektorzy będą uczyć dzieci i młodzież języka chińskiego.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie powstała w 1996 r. Uczelnia kształci na 13 kierunkach studiów, w ramach których studenci mają do wyboru około 70 specjalności. Jako jedyna z Podkarpacia i jedna z niewielu w kraju zaliczana jest do uczelni o klasie międzynarodowej. Kształci ok. 10 tys. studentów, w tym 1,3 tys. cudzoziemców.

PAP - Nauka w Polsce

api/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera